Opolanin kręci film o niemieckiej łodzi podwodnej. W czasie wojny pływał na niej mieszkaniec Opola

fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik
Piotr Dziadek przygotowuje dokument poświęcony U-744. Okazuje się, że na tym okręcie - zatopionym w 1944 roku - pływał opolanin.

Na pierwszy rzut oka U-boot z czasów II wojny światowej nie może mieć nic wspólnego z Opolem. Tymczasem Piotr Dziadek takie związki znalazł.

- Zdecydował przypadek - przyznaje reżyser, który pasjonuje się też historią Opola. - Kręcąc film o dziejach cementowni Groszowice poznałem Alfreda Miemca. To on zdradził mi, że jego nieżyjący ojciec Alojzy Miemiec pływał na U-744. Okazało się jego syn wciąż ma unikatowe zdjęcia, a sama historia okrętu też jest niezwykła.

Wiosną 1944 roku na pokład uszkodzonego pociskami z dział u-boota wdarł się oddział kanadyjskich żołnierzy. Mieli wziąć załogę okrętu do niewoli, a także przejąć słynną maszyną szyfrującą Enigmę.

- Abordaż podwodnych jednostek był i jest rzadkością - opowiada Dziadek. - Alojzy Miemiec miał to szczęście, że przeżył akcję i po wypuszczeniu z niewoli w 1947 r. wrócił do Opola. Takich ludzi nie było wielu, bo większość niemieckich okrętów podwodnych została podczas wojny zatopiona.

Przygotowując film Dziadek odwiedził Niemcy, gdzie nakręcił sporo materiału w wnętrzach U-boota, którzy przetrwał wojnę. Ma również sporo wojennych zdjęć i kronik filmowych. Wiosną wykorzysta do zdjęć podwodnych duży model okrętu w skali 1:72, a także nurków.

- Chciałbym jednak podkreślić, że to nie będzie dokument chwalący niemiecki militaryzm - mówi Dziadek. - Chcę pokazać np., jak ciężkie było życie pod pokładem okrętu oraz okrucieństwo samej wojny. Ten film będzie miał zdecydowanie antywojenną wymowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska