Parafia św. Michała Archanioła w Opolu Półwsi

fot. Krzysztof Świderski
– W naszej wspólnocie żyjemy nieco inaczej niż na wielkich osiedlach – mówią na Półwsi. – Tu proboszcz każdego z nas zna po imieniu.
– W naszej wspólnocie żyjemy nieco inaczej niż na wielkich osiedlach – mówią na Półwsi. – Tu proboszcz każdego z nas zna po imieniu. fot. Krzysztof Świderski
- Różnorodność i zaangażowanie to nasza siła - mówią starzy i nowi parafianie od świętego Michała Archanioła. Parafia cały czas się rozrasta, bo w tej dzielnicy powstają nowe domy i osiedla.

W naszej parafii kościół dla wszystkich stoi otworem, od rana do wieczora - mówią Anita i Dariusz Weberowie. - Często widzimy, jak zatrzymują się tu samochody z obcymi rejestracjami i ludzie wchodzą by się pomodlić, czy choćby ochłonąć w podróży.

- To takie półmiasto i Półwieś - śmieje się Elżbieta Drelichowska. - Są tu i rolnicy i wielkie centrum handlowe. Salony samochodowe, lokale gastronomiczne i stacje benzynowe. Stare domki i nowoczesne budynki. Właściwie brakuje tylko ratusza, ale bez niego sobie poradzimy. Wystarczy nasz kościół!

Parafia św. Michała Archanioła w Opolu Półwsi liczy około 3 tysięcy wiernych i wciąż się rozrasta.
- Na Półwsi bardzo dużo się buduje - mówi Mariusz Bialic. - Wprowadzają się nowi mieszkańcy i widać, że dobrze im w naszej wspólnocie. Sam przywędrowałem tu z ogromnego osiedla, gdzie ksiądz był kimś bardzo odległym. A nasz proboszcz zna chyba wszystkich po imieniu.

- Mamy tu i profesorów uniwersyteckich i zwyczajnych robotników, rolników czy rzemieślników - przyznaje prałat Tadeusz Słocki, będący proboszczem na Półwsi już 26 lat. - Ta różnorodność i zaangażowanie wiernych, to specyfika i siła naszej parafii.

Udział parafian widać podczas remontów kościoła, czy choćby festynów parafialnych. Każdy się angażuje, na miarę swych możliwości.

W 2009 roku odnowiono drewniane sklepienie kościoła. Było tak zanieczyszczone, że malowidła pozostawały niewidoczne. Malarze oczyścili je najlepszym, starodawnym sposobem: przecierając chlebem. Oczy wiernych cieszy znów wizerunek Baranka Bożego w otoczeniu apostołów i ewangelistów.
Parafia św. Michała Archanioła w Opolu Półwsi ustanowiona została w 1937 roku.

Wtedy też powstał kościół parafialny, ostatni z wzniesionych przez prałata Józefa Kubisa, słynnego księdza - budowniczego, któremu Opole zawdzięcza 6 świątyń i gmach obecnego Szpitala Wojewódzkiego. To jedyny obiekt, zbudowany przez księdza Kubisa z cegły. Poprzednie powstały z betonu, bo cement był najłatwiej dostępny w Opolu. Ale gdy wznoszono świątynię na Półwsi, stał się już materiałem strategicznym do budowy bunkrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska