19 lutego wchodzą w życie nowe zasady wydawania paszportów

Iwona Kłopocka
Wyrobienie dokumentu paszportowego dla dziecka będzie teraz prostsze.

Już nie trzeba będzie zabierać niemowlaka do biura paszportowego, by złożyć wniosek o wydanie mu paszportu. Dzieci do lat 5 będę teraz otrzymywały paszport tymczasowy na 1 rok i rodzice sami mogą złożyć wniosek w tej sprawie.

Jeśli jednak rodzice wystąpią o wydanie maluchowi zwykłego paszportu (teraz będzie ważny też tylko rok), dziecko musi im towarzyszyć przy składaniu wniosku. To samo dotyczy wszystkich dzieci, które ukończyły 5 lat. Łatwiej będzie też z odbiorem paszportu dla dziecka - może to zrobić jeden z rodziców ( do tej pory dziecko powyżej 13 lat musiało towarzyszyć rodzicom).

Nowością są też przepisy dotyczące postępowania w przypadku zmiany lub sprostowania danych osobowych (imion, nazwiska, daty i miejsce urodzenia, płci i nr PESEL). Mając ważny paszport należy wystąpić o jego wymianę nie później, niż w ciągu 30 dni od daty doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej w sprawie zmiany danych. Za granicą ten termin wynosi 90 dni.
Paszport traci ważność po upływie 60 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej o zmianie powyższych danych. Za granicą ten termin wynosi 4 miesiące.

Paszport traci też ważność z dniem zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub znalezieniu, z dniem zrzeczenia się obywatelstwa polskiego oraz z dniem śmierci jego posiadacza.

Paszporty wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy. Oznacza to, że np. studiujący na Opolszczyźnie studenci z innych województw czy pracujący, zameldowani u nas na czas określony, muszą o paszport ubiegać się u siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska