W bierkowickim skansenie można kupić książkę o laubach

Iwona Kłopocka
Elżbieta Wijas-Grocholska, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej, od wielu lat przekonuje mieszkańców opolskich wsi, że lauby są piękne i warto je zachować. Teraz napisała o laubach bogato ilustrowaną własnymi fotografiami książkę.

Lauba to ganek. Modna stała się pod koniec XIX wieku, jako element dekoracyjny elewacji domu. Każda była inna, inaczej zdobiona, wykończona, bogata w detale i okratowanie.

W 1998 roku Elżbieta Wijas-Grocholska, kierownik działu architektury ludowej, przygotowała w Muzeum Wsi Opolskiej wystawę o laubach. Zamieściła na niej 120 fotografii (obecnie badaczka ma ich już 400).

- Dzięki tej wystawie zaczęto patrzeć na lauby nie jak na przeżytek, ale coś wartościowego dla rodzimej kultury, co zasługuje na uwagę i szacunek - mówi etnografka.

Wydana obecnie przez MWO książeczka o laubach to kontynuacja tej popularyzatorskiej pasji. Autorka przedstawia zarys historii wsi i budownictwa wiejskiego na Śląsku Opolskim, szczegółowo omawia typy, konstrukcję i zdobnictwo laub, sporo uwagi poświęca też ich właścicielom.

Ogromną wartość dokumentalną stanowi ponad 100 fotografii, zrobionych przez autorkę na opolskiej wsi.

Książeczka o laubach wydana przez MWO otwiera cykl poświęcony architekturze wsi Śląska Opolskiego. Następna będzie o dachach zdobionych. Autorka zrobiła już ponad 100 zdjęć, ale brakuje jej fotografii archiwalnych. Stąd apel do Opolan, by poszukali ich w rodzinnych zbiorach i użyczyli do skopiowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska