Jest szansa na skuteczną ochronę przeciwpowodziową na Opolszczyźnie. Będzie nowoczesny radar?

Iwona Kłopocka
O stworzeniu opolskiego systemu ochrony przeciwpowodziowej i budowie radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny rozmawiali dziś wojewoda opolski i dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Przygotowano już wstępną koncepcję OSOP. Zakłada ona, że do 42 istniejących stacji synoptycznych, dołączonych zostanie 37 kolejnych. W przypadku zagrożenia służby wojewody byłyby na bieżąco informowane o sytuacji.

- A to oznacza możliwość podjęcia działania nawet o kilka godzin wcześniej, niż obecnie- podkreślił Mieczysław Ostojski, dyrektor warszawskiego IMGW.

- System pozwoli na ogląd sytuacji w czasie rzeczywistym, a nie po obróbce danych, co sprawiało, że informacje docierały do nas ze sporym opóźnieniem - dodał wojewoda Ryszard Wilczyński. - Większa gęstość punktów pomiarowych pozwala alarmować, gdzie jest ulewa, gdzie podniósł się skokowo poziom wód i natychmiast reagować. System wreszcie pozwala perfekcyjnie prognozować falę powodziową, daje informacje o poziomie wód, wielkości przepływu i zakresie zalania. Dzięki niemu będzie można wcześnie ostrzec ludność o nadchodzącym zagrożeniu i optymalnie przygotować się do niego.

Strażnikiem bezpieczeństwa mieszkańców Opolszczyzny miałby być także radar meteorologiczny, którego budowa planowana jest na Górze Świętej Anny. Radar pozwala określić dokładnie prędkość wiatru, opady, ich zasięg i intensywność. Pozyskane dzięki niemu dane pozwalają przewidzieć trąby powietrzne, tornada
W tej chwili w Polsce stoi 8 radarów i obejmują one 98 procent powierzchni kraju. Każdy zbiera dane w promieniu 100 km. Opolszczyzna jest w obszarze ich działania, ale ten dodatkowy radar jest bardzo potrzebny, bo uszczegółowiłby dane z naszego obszaru, dając lepszy wgląd w Kotlinę Kłodzką, przedpole Sudetów i Bramę Morawską. To istotne, bo właśnie od Bramy Morawskiej przez Częstochowę aż po Mazury przechodzi tzw. pas tornad.

IMGW zgodził się współfinansować stworzenie systemu oraz budowę radaru. Dołożą się do tego także wojewódzkie fundusze ochrony środowiska na Opolszczyźnie, w Dolnośląskiem i na Śląsku.

Za dwa tygodnie IMGW przedstawi szczegółową koncepcję obu przedsięwzięć oraz ich koszty. W przypadku samego radaru to kwestia kilku milionów zł.

Budowa radaru i stworzenie systemu ochrony przeciwpowodziowej potrwa ok. 15-19 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska