Jak odbudować zniszczony po zimie ogród

Lina Szejner
Jerzy Sobczak
Jerzy Sobczak
Radzi Jerzy Sobczak, szef firmy ogrodniczej Wodnik z Tułowic

- Tegoroczna sroga zima poczyniła wiele szkód w ogrodach. Od czego zaczynamy ich likwidację?
- W lutym należało pobielić pnie drzew owocowych, ale większość właścicieli ogrodów nawet nie mogła dotrzeć do nich przez śnieg. Jeszcze teraz warto jednak pobielić jabłonie i grusze.

- A czy można teraz wykonać konieczne na przedwiośniu opryski?
- W tym roku panuje szczególnie duża wilgotność w ogrodach. Drzewa sadownicze i krzewy ozdobne narażone są więc na rozwijające się chorobotwórcze grzyby i bakterie. Opryski przeciwko nim zapobiegną późniejszym chorobom ( np. kędzierzawości liści brzoskwiń). Zróbmy je koniecznie.

- A kiedy przycinamy gałęzie?
- Jeszcze przed opryskiem usuwamy gałęzie połamane i chore, a także zmumifikowane owoce. Żeby nie przenosić bakterii, należy dezynfekować ostrza sekatora po zabiegu na każdym drzewie.

- Część krzewów ozdobnych o wiotkich gałązkach przez całą zimę była pod zwałami śniegu i teraz leży na ziemi. Czy przygnieciona roślina podniesie się?
- Powinna, ale to będzie bardzo długo trwało, więc warto jej pomóc. Trzeba wbić w środek drewniany palik i wokół niego podwiązać gałązki.

- Bardzo źle zniosły zimę iglaki i kuliste rośliny zimozielone, takie jak bukszpan czy żywotniki. Czy da im się przywrócić właściwy pokrój?
- Kuliste rośliny rzeczywiście straciły swój kształt, bo pryzmy zlodowaciałego śniegu poczyniły w nich spustoszenie. Teraz trzeba podnieść gałązki i związać każdą roślinę sznurkiem. Nie należy używać drutu, żeby nie kaleczyć i nie zrobić jej krzywdy, jeśli zapomnimy zdjąć "rusztowanie". Ogrodniczy sznurek po prostu zgnije.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online
- Dorodne tuje odsłoniły po zimie zbrązowiałe gałązki wewnątrz. Czy one się jeszcze zazielenią?
- Niestety nie. To efekt obumarcia części roślin, które nie miały światła. Trzeba rozchylić gałązki i starannie obciąć te brązowe.

- Właściciele wielu ogrodów skarżą się, że po raz pierwszy w tym roku po odsłonięciu trawnika przez śnieg widać wielkie białawe plamy, przypominające pleśń. Co to takiego?
- To jest właśnie pleśń śniegowa. Powstała dlatego, że przez kilka miesięcy trawniki były pokryte grubą warstwą śniegu.

- Zjawisko wygląda tak groźnie, że nie sądzę, aby na takich spleśniałych połaciach wyrosła trawa.
- Musimy starannie wygrabić trawnik, jeśli trzeba, to do gołej ziemi, i posiać w tych miejscach nową trawę, kupując nasiona specjalne do regeneracji trawników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska