Heimat

Soliści, zespoły, orkiestra z Bawarii. Tak świętowano 20-lecie TSKN w Łowkowicach

Dodano: 26 maja 2010, 17:00

Orkiestra Stettfelder Blasmusik” z Bawarii-Frankonii.

Orkiestra Stettfelder Blasmusik” z Bawarii-Frankonii. (fot. Brygida Wiencek)

Koło DFK Łowkowice-Komorniki z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia TSKN-u zorganizowało w ubiegły weekend Przegląd Twórczości Artystycznej Mniejszości Niemieckiej. Uroczystość była okazała.

Dwudziestolecie istnienia TSKN było okazją, dla której koło DFK Łowkowice-Komorniki zorganizowało Przegląd Twórczości Artystycznej Mniejszości Niemieckiej pod hasłem "Singen und spielen ohne Ende”.

Licznie zebranej w namiocie publiczności zaprezentowało się wielu solistów i zespołów, ale prawdziwą furorę zrobili goście z Bawarii-Frankonii, orkiestra "Stettfelder Blasmusik”.

- Jej koncert przedłużył się aż do 22.30, bo publiczność nie chciała wypuścić muzyków ze sceny - mówi Brygida Wiencek, sekretarz koła DFK, na co dzień studentka Wyższej Szkoły Bankowej - wielu bawarskich muzyków ma śląskie korzenie, ale po raz pierwszy byli oni naszymi gośćmi. Po koncercie zostali, by razem z nami uczestniczyć w zabawie tanecznej.

- Czuliśmy się jak u siebie w Bawarii - przyznaje szef zespołu Michael Then - jesteśmy pod wrażeniem waszej gościnności i... pysznego jedzenia. Jubileuszowy przegląd był okazją do uhonorowania założycieli mniejszości w Łowkowicach. Gizela Walocha i Walter Kopietz zostali wywołani na scenę i obdarowani symbolicznymi upominkami.

Swoje pięć minut mieli też najmłodsi członkowie TSKN. Szczególnie podobała się 8-letnia Magdalena Zok, która - choć uczy się dopiero miesiąc - odważnie i z talentem zagrała na "klawiszach”.

W niedzielę uroczystość rozpoczęła msza św. celebrowana przez ks. Andrzeja Klimka. Msze św. i nabożeństwa w "języku serca” są w tej parafii odprawiane nieprzerwanie od 1989 roku. Ich inicjatorem był ówczesny proboszcz, ks. radca Norbert Peikert. Przegląd zorganizowano dzięki pomocy Fundacji Rozwoju Śląska.

Czytaj więcej o:
  • jubileusz
  • Komorniki
  • Łowkowice
  • Przegląd Twórczości Artystycznej
  • TSKN
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Niedługo rusza druga edycja Archiwum Historii Mówionej

  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.