Jesteś tu: Strona główna Bez barier Artykuł

Nauka języka migowego. Poznaj kolejne gesty i słowa

Dodano: 1 czerwca 2010, 10:52 Autor:

Kilka podstawowych znaków powinien znać każdy. Dzisiaj poznajemy kolejne znaki i słowa.
DZIEŃ DOBRY - to pozdrowienie składa się z dwóch znaków. Pierwszy polega na przyłożeniu do siebie czubków palców otwartych dłoni (kciuki muszą być zadarte) w okolicy mostka, a potem odwiedzeniu ich w stronę ramion. To słowo "dzień”.

DZIEŃ DOBRY - to pozdrowienie składa się z dwóch znaków. Pierwszy polega na przyłożeniu do siebie czubków palców otwartych dłoni (kciuki muszą być zadarte) w okolicy mostka, a potem odwiedzeniu ich w stronę ramion. To słowo "dzień”. (fot. fot. Sławomir Mielnik / montaż Adam Szafrański)

DZIEŃ DOBRY - "Dobry” miga się przykładając prawą rękę do ust i  odwodząc ją w dół. Palce dłoni muszą być tak ułożone, by palec wskazujący i kciuk stykały się, tworząc otwór.  Reszta palców  powinna być lekko zaokrąglona.

DZIEŃ DOBRY - „Dobry” miga się przykładając prawą rękę do ust i odwodząc ją w dół. Palce dłoni muszą być tak ułożone, by palec wskazujący i kciuk stykały się, tworząc otwór. Reszta palców powinna być lekko zaokrąglona. (fot. fot. Sławomir Mielnik / montaż Adam Szafrański)

Od dwóch tygodni wspólnie z Polskim Związkiem Głuchych przedstawiamy Wam podstawy migania. Dziś dowiecie się, jak powiedzieć "dzień dobry” i zapytać, czy ktoś jest niesłyszący.

Pamiętajcie jednak - żeby migać, najpierw trzeba z kimś nawiązać kontakt. Oto kilka porad: Po pierwsze, jeśli chcesz zwrócić czyjąś uwagę po prostu lekko klepnij go w obszarze rąk lub ramion. Inny dotyk może być niestosowny , a nawet wzbudzić agresję (np. gdy klepniemy kogoś w kark).

Gdy chcesz nawiązać kontakt wzrokowy z osobą spożywającą posiłek lekko uderz otwartą dłonią w stół. Dzięki drganiom przenoszonym przez jego blat rozmówca zorientuje się, że go wołasz.

GŁUCHY -  Łączymy palec wskazujący i środkowy prawej ręki i lekko uderzamy nimi w ucho. Jak większość znaków, gest powtarzamy dwa razy. "Słyszącego” pokazuje się podobnie. Dwa  razy uderza się w ucho, a potem w usta.

GŁUCHY - Łączymy palec wskazujący i środkowy prawej ręki i lekko uderzamy nimi w ucho. Jak większość znaków, gest powtarzamy dwa razy. „Słyszącego” pokazuje się podobnie. Dwa razy uderza się w ucho, a potem w usta. (fot. fot. Sławomir Mielnik / montaż Adam Szafrański)

Czytaj więcej o:
  • gesty
  • język migowy
  • miganie
  • nauka
  • słowa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Malowanie to wielka pasja Edyty Łomnickiej z Głuchołaz

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.