Trzeciej fali powodziowej na Opolszczyźnie nie będzie

Dodano: 5 czerwca 2010, 6:30 Autor:

Wypompowywanie wody na ul. Nizinnej w Opolu.

Wypompowywanie wody na ul. Nizinnej w Opolu. (fot. fot. Witold Chojnacki)

Nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy. W Czechach przestało padać, w najbliższych dniach nie będzie także deszczu na Opolszczyźnie. Ponowny przybór wód nam na razie nie grozi.

Druga fala powodzi przechodzi przez Opolszczyznę. Dała się już we znaki mieszkańcom Bierawy, gdzie ponownie zalana została ulica Sienkiewicza. Woda wlewająca się przez przerwany wał na polder Żelazna spowodowała, że wczoraj ponownie zamknięto obwodnicę północną Opola.

Wysokość fali waha się od 610 do 640 cm. To około 170 cm mniej niż w maju. Nie wolno jej jednak lekceważyć, bo wały są nasiąknięte i osłabione, a w wielu miejscach uszkodzone.

- Powstały przynajmniej 53 wyrwy w wałach, o łącznej długości prawie 3,5 km - informuje Roman Kendzia, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. - Ich naprawa jest na razie niemożliwa, bo te miejsca są pod wodą, a do wielu z nich nie da się nawet dostać.

Tam gdzie to jest możliwe, jak na przykład w Choruli nad Odrą, wały są ciągle wzmacniane opaskami z worków z piaskiem. W pobliskich Kątach jedno zagrożone gospodarstwo zabezpieczono tzw. kierownicą z ciężkiego kamienia.

Do piątku alarm powodziowy obowiązywał w całym powiecie brzeskim i w 4 gminach powiatu krapkowickiego. W rejonie kędzierzyńskim w samym Kędzierzynie - Koźlu, Bierawie, Cisku i Reńskiej Wsi. Odwołany został natomiast w rejonie Głogówka oraz powiatach prudnickim i nyskim. Pogotowie powodziowe obowiązywało w Opolu i 10 gminach powiatu opolskiego.

Dziś między godziną 12.00 a 16.00 czoło drugiej fali dotrze do Brzegu. Aby ją zmniejszyć i spowolnić ograniczono zrzut wody z kaskady nyskiej do Nysy Kłodzkiej, by jej nurt z mniejszym impetem wpadał do Odry. Mimo to pewne jest, że woda zaleje ponownie ulicę Oławską w Brzegu.

- Na szczęście nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy i w Czechach przestało padać - mówi z ulgą Stanisław Potoniec, kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu - W dodatku czeka nas ciepły, słoneczny i co najważniejsze bezdeszczowy weekend. Niż znad Ukrainy, który mógł nam przysporzyć kłopotów ulewnymi deszczami, odsunął się na południowy wschód
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że w sobotę na Opolszczyźnie będzie ciepło, słonecznie i bez opadów.

Temperatura maksymalna to 24 stopni. W niedzielę ma być też słonecznie, bez deszczu i jeszcze cieplej - aż 26 stopni.

Czytaj więcej o:
  • fala
  • Opolskie
  • powódź
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.