Rośnie agresja w opolskich szkołach

fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik
W porównaniu do ub.r. wzrosła liczba przestępstw w opolskich podstawówkach i gimnazjach. Przemocy starają się przeciwdziałać nauczyciele i sami uczniowie.

Do bójek dochodzi najczęściej w miejscach gdzie nie ma kamer i rzadko zaglądają nauczyciele, czyli w toaletach - mówi uczeń jednej z opolskich szkół. - Choć znacznie częściej odbywają się ona poza szkołą.

"Ustawki" znane bardziej wśród kibiców pojawiają się już w gimnazjach. - Bójki w mojej byłej szkole to nie było coś sporadycznego - mówi Ania, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu. - W obecnej nie spotkałam się z agresją.

Policyjne statystyki pokazują, że to właśnie w gimnazjach i podstawówkach zdarza się najwięcej przestępstw. W ub.r. było ich aż 282, w tym 60 kradzieży, 31 przestępstw związanych z uszkodzeniem ciała oraz 25 przypadków udziału w bójce. A to szczyt góry lodowej,bo informacja o większości przestępstw nie trafia na policję.

- W szkole największy problem stanowi agresja werbalna - mówi Anna Bogucka, nauczyciel z gimnazjum nr 1 w Nysie. - Niektórzy uczniowie w ogóle nie zwracają uwagi na wypowiadane przez siebie wulgaryzmy. Tłumaczą się, że przecież wszyscy tak mówią.

- Dzieci na co dzień stykają się z przemocą w mediach, grach, czy bajkach - mówi Mariola Świąder, nauczyciel ze szkoły podstawowej nr 1 w Kędzierzynie Koźlu. - Zdarzają się sytuacje, gdzie silniejszy uczeń znęca się nad słabszym. Ośmiesza go lub popycha.

Lepiej jest w szkołach średnich i zawodowych. W 2009 r. doszło tam do 60 przestępstw. - Mimo tak dużej szkoły i tego, że są tu niemal sami faceci, nie ma problemu z przemocą - mówi Wojciech Łania, uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. - Uczą się tu już dojrzałe osoby, które są bardziej tolerancyjne na czyjeś poglądy. Gorzej było w gimnazjum...

Nauczyciele i uczniowie starają się zapobiegać przemocy. Temu służył obchodzony wczoraj "Dzień Szkoły bez przemocy". Odbyły się happeningi, pikniki i przemarsze. - Staramy się na co dzień przeciwdziałać przemocy - mówi Mariola Świąder. - Np. poprzez warsztaty pokazujemy dzieciom jak należy reagować gdy są świadkami przemocy lub jej ofiarami. Są już pierwsze efekty.

Program "Szkoła Bez Przemocy" prowadzi redakcja nto wraz z Fundacją Orange. Partnerem programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne "Operon".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska