Oryginalne drzewa iglaste w ogrodzie

fot. Anita Koszałkowska
Cedr
Cedr fot. Anita Koszałkowska
Projektując ogród, warto sięgnąć nie tylko tradycyjny świerk. Oprócz popularnych świerków srebrnych, cyprysów czy sosen zielony teren wokół domu zdobić będą także jodły: kalifornijska i koreańska lub cedr.

JODŁA KOREAŃSKA

Jej naturalne środowisko to koreańskie góry, rośnie tam na wysokości 1800 m n.p.m. W Polsce pierwsze sadzonki pojawiły się na początku ubiegłego wieku. Rośnie wolno, maksymalnie sięga 10 metrów. Jej niezbyt długie, delikatne igły są gęsto osadzone na łodygach, a szyszki pojawiają się bardzo wcześnie.

Właśnie ze względu na nie: długie, purpurowofioletowe lub zielone, rosnące do góry jest często sadzona w ogrodach. Jest całkowicie odporna na mrozy, nawet nasze, ostatnio coraz bardziej surowe. Wymaga jednak stanowisk osłoniętych od wiatrów, lubi żyzne i wilgotne gleby.

Nie znosi suszy, w trakcie których może stracić większość, a nawet wszystkie igły. W trakcie upalnego lata roślinę trzeba podlewać.

Cedr
Cedr fot. Anita Koszałkowska

Jodła kalifornijska
(fot. fot. Anita Koszałkowska)

JODŁA KALIFORNIJSKA

Dzięki stożkowatemu pokrojowi stanowi niezwykłą ozdobę trawnika. Najlepiej wygląda samotnie. Jej długie, srebrne igły po roztarciu pachną cytryną.

Lubi otwartą przestrzeń, nie przeszkadzaja jej wiatry, wymaga jednak światła. W cieniu marnieje i gubi dolne gałęzie. Nie jest zbyt wymagająca, toleruje gleby suche i wilgotne, dobrze rośnie mimo braku składników odżywczych.

Preferuje gleby wapienne. Odporna na mróz, suszę, a także zanieczyszczenie powietrza. W polskim klimacie bardzo szybko zaczyna wegetować i podczas majowych przymrozków może doznać poważnych uszkodzeń, ale zazwyczaj później się odradza. Rośnie dosyć szybko - do 50 cm rocznie.

Cedr
(fot. fot. Anita Koszałkowska)

CEDR

Cedry to duże, rozłożyste drzewa, które w naturze dorastają nawet do 40 metrów. Odmiany kupowane w naszych szkółkach są nieco niższe. Pochodzą z gór Atlasu i mają drewno uznawane za najtwardsze.

W Polsce dostępne m.in. cedry libańskie, himalajskie i cypryjskie. Bardzo wrażliwe na mróz. Tegoroczna zima wyrządziła wiele szkód, igły uschły i opadły. Drzewa, które przeżyją kilka takich zim zazwyczaj słabną i mogą obumierać.

O wiele lepiej rosną na terenach o łagodnym klimacie, z którego słyną m.in. okolice Wrocławia i północna część Opolszczyzny. Cedry lubią miejsca spokojne, osłonięte od wiatru.

Nie wymagają zbyt żyznych gleb, udają się na bogatych, jak i ubogich. Aby miały ładny pokrój, nie należy ich sadzić za blisko innych drzew, bo się deformują.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska