Taekwondo. Historyczne złoto Błażeja Pluty w młodzieżowych mistrzostwach Polski

Opolscy medaliści (od lewej): Aleksandra Gembarzewska, Błażej Pluta i Sandra Kutkowska. fot. Archiwum Klubowe
Opolski klub Taekwondo zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej MMP.

Finały młodzieżowych Mistrzostw Polski w olimpijskiej odmianie taekwondo rozegrano w Łodzi. Awans do decydującej rozgrywki uzyskiwało po 8 najlepszych zawodników z kraju. Z 75 klubów do finałów dostali się zawodnicy z 40 ośrodków. Opolski Klub Taekwondo w klasyfikacji generalnej zajął 2. miejsce zdobywając 97 pkt. Indywidualnie opolanie zdobyli złoto, srebro i brąz.

- To największy nasz sukces w taekwondo olimpijskim - mówi Łukasz Rewieński, trener OKT. - Miło było znaleźć się na podium między trenerem Tomaszem Pyciarzem z AZS-u AWF Warszawa, obecnie mającym najlepsze wyniki w kraju, a legendarnym Dariuszem Nowickim z AZS-u Olsztyn. Warszawa i Olsztyn to najlepsze ośrodki szkoleniowe w Polsce.

Złoto w kategorii do 68 kg wywalczył Błażej Pluta. - To pierwszy, historyczny złoty medal OKT na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski i pierwsze złoto Błażeja w taekwondo olimpijskim - podkreśla trener Rewieński. Dwie pierwsze walki naszego zawodnika nie miały historii.

Pluta pewnie pokonał 7:3 Artura Banacha (Wikingowie Pisz) i 9:2 faworyzowanego Bernarda Daniela (AZS AWF Warszawa), awansując do finału. W decydującym boju spotkał się z Bartoszem Kałużnym (AZS OŚ Poznań), głównym kandydatem do wyjazdu na Mistrzostwa Europy.

Walka miała dramatyczny przebieg. Na 30 sekund przed końcem ostatniej, trzeciej rundy opolanin przegrywał jednym punktem. W ostatnich sekundach zerwał się do ataku, objął prowadzenie i wygrał 6:5. Wicemistrzynią Polski w kat. do 57 kg została Aleksandra Gembarzewska.

W I rundzie trafiła na Ritę Ciesielską (Kościan Sokół), z którą już raz przegrała podczas mistrzostw seniorów. Tym razem zawodniczka OTK po odważnej walce wygrała 8:1. W drugim starciu nasza zawodniczka pokonała 4:2 Justynę Pałaszewską (Piętnastka Bydgoszcz) i awansowała do decydującej walki. W finale opolanka uległa Katarzynie Wieczorek (AZS AWF Warszawa).

Dorobek medalowy uzupełniła Sandra Kutkowska, również startująca w kat. do 57 kg. W pierwszej walce pokonała 5:4 Magdalenę Dajnowicz (Bałtyk Koszalin), w drugiej uległa 0:7 późniejszej mistrzyni - Wieczorek, a o brąz pokonała 11:4 Justynę Wajdę (Czarny Dunajec). W finałach startowali też Adam i Maciej Czapla (obaj w kat. do 80 kg). Obaj wygrali po jednej walce.