Można się kąpać w jeziorze Dębowa

Dodano: 28 czerwca 2010, 7:15 Autor:

Obawy mieszkańców, że majowa powódź zamknie najpopularniejsze kąpielisko w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, nie potwierdziły się. Woda w zbiorniku szybko się oczyściła.

Choć Dębowa leży w gminie Reńska Wieś, to jest najpopularniejszym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Ponad 60-hektarowy zbiornik z piaszczystymi plażami przyciąga każdego lata tysiące ludzi z miasta i okolic.

Dębowa została jednak zalana podczas majowej powodzi. Woda, która nie zmieściła się w korycie rzeki Odry, niosła z sobą ścieki z podtopionych miejscowości i wiele innych zanieczyszczeń, które także trafiły do niecki jeziora w Dębowej. Spora część mieszkańców obawiała się, że w tym roku korzystanie z kąpieliska będzie zabronione.

Sanepid przebadał jednak jezioro i okazało się, że woda jest na tyle czysta, że można się w niej kąpać. Ratownicy już czekają na amatorów kąpieli.

- Wszystkim zapewnimy bezpieczny wypoczynek nad wodą - mówi Krzysztof Pander z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który pełnił w weekend dyżur na Dębowej.

Jak to się stało, że kąpiel w akwenie, który został poważnie zanieczyszczony zaledwie miesiąc temu, nie stanowi już niebezpieczeństwa dla wypoczywających?

Marian Wojciechowski, wójt gminy Reńska Wieś podkreśla, że jezioro w Dębowej ma zdolność do szybkiego samooczyszczania się. Urzędnicy spuścili brudną wodę z jeziora przekopując jeden z wałów. Uzupełnione zostało przez czystą wodę wypływającą spod ziemi.

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogą mieć jednak problem z dojazdem do Dębowej. Każdego lata kędzierzyński Miejski Zakład Komunikacyjny organizował dodatkową linię autobusową nr 10. Autobus objeżdżał największe osiedla w Kędzierzynie-Koźlu, a potem zawoził pasażerów na Dębową. W ten weekend „dziesiątka” nie kursowała. Pracownicy MZK, z którymi rozmawialiśmy, nie byli nam stanie powiedzieć, kiedy dodatkowa linia mogłaby ruszyć. Wciąż nie została naprawiona droga z Koźla do Dębowej i nad jezioro najlepiej jechać objazdem przez Reńską Wieś.

Dębowa, choć najpopularniejsza, nie jest jedynym naturalnym kąpieliskiem w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Drugie jest w Dziergowicach (gm. Bierawa). Tam także można się kąpać. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 do 18.00 a w soboty i niedziele od 9.00 do 19.00.

Ci, którzy nie lubią jezior, mogą korzystać także z otwartego basenu przy kompleksie Azotor w Kędzierzynie-Koźlu. W wakacje czynny będzie od godziny 9.00 do 19.00. Z centrum miasta można tu dojechać autobusem linii nr 1.

Czytaj więcej o:
  • akwen
  • Dębowa
  • jezioro
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Ruszyły remonty szkół w powiecie kędzierzysko-kozielskim

  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Dni Kędzierzyna-Koźla na alei Jana Pawła II? Co o tym sądzisz?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 117.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.