Oczko wodne w twoim ogrodzie

Fot. Archiwum
Oczko powinno być zlokalizowane w miejscu słonecznym, z dala od drzew liściastych.
Oczko powinno być zlokalizowane w miejscu słonecznym, z dala od drzew liściastych. Fot. Archiwum
Małe oczka, strumyki i źródełka: w ogrodzie można stworzyć namiastkę natury. Radzimy, jak założyć niewielkie oczko wodne.

O kształcie i wymiarach oczka wodnego decyduje powierzchnia działki i indywidualne gusty właścicieli. Jeśli zdecydujemy się na użycie gotowej formy, to kształt oczka wodnego będzie z góry narzucony, jeśli jednak wybierzemy folię, możemy wykopać dół o dowolnym kształcie i wymiarach.

- Wybierając miejsce pod budowę oczka wodnego, należy pamiętać o dwóch zasadach: najbardziej optymalna lokalizacja zbiornika wodnego to miejsce, w którym promienie słońca padają tylko kilka godzin dziennie i które nie sąsiaduje z drzewami.

Dzięki temu zbiornik nie będzie zarastał glonami, a silne korzenie drzew nie uszkodzą jego dna - informują specjaliści firmy Victus-Emak, specjalizującej się w produkcji sprzętu ogrodniczego. Wybór materiału, którym wyłożymy dno, zależy od preferencji właścicieli. Może nim być gotowa forma polietylenowa, specjalna folia izolacyjna lub betonowy odlew.

Beton jest najtrwalszy, jednak bardzo trudno jest później zmienić kształt oczka, dlatego do domowych ogrodów polecane są raczej gotowe formy lub folia. Czarna folia o grubości 0,3 mm jest na tyle cienka, że można ją z łatwością formować, ale na tyle wytrzymała, że zabezpieczy oczko przed przeciekaniem na wiele lat.

Wybierając materiał na wyłożenie dna zbiornika warto sięgać po produkty sprawdzone, pamiętając, że folia budowlana, choć jest tańsza, nie nadaje się do tego celu. Dół wykopany pod oczko wodne, należy wysypać 10-centymetrową warstwą podsypki piaskowej, a w przypadku folii, wyłożyć dodatkowo izolacyjną włókniną.

Tak przygotowane miejsce uzupełniamy polietylenową formą lub wykładamy folią (najlepiej wybrać tak duży rozmiar, żeby nie wymagał sztukowania i klejenia), a dno maskujemy żwirem i kamieniami. Krok drugi to technika w oczku wodnym. Podstawowy zestaw montowany w ogrodowych sadzawkach składa się z pompy, która ma za zadanie napowietrzać wodę i filtra, który na bieżąco usuwa zanieczyszczenia.

Wszystkie urządzenia używane w oczkach wodnych montujemy na dnie zbiorników (pompy ustawiamy na cokole), a przewody ukrywamy w rurach i wkładamy pomiędzy folię i kamienie, aby niewidocznie spełniały swoją funkcję. Celem działania pomp wodnych jest wprawianie wody w ruch oraz przenoszenie jej na wyższy poziom, co sprzyja natlenianiu.

PROBLEMY Z OCZKIEM WODNYM I ROZWIĄZANIE

Oczko zarosło glonami

Przyczyna:
zbyt dużo ryb i nadmiar substancji pokarmowych w wodzie; opadłe liście i obumarłe resztki roślin; zbyt mało roślin/nieprawidłowe obsadzenie; zbyt wysoka wartość pH; płytkie oczko (woda może się mocno nagrzać) - to przyspiesza rozwój glonów; Oczko zostało niedawno założone - równowaga jeszcze się nie ustaliła; zbyt duże nasłonecznienie oczka

Rozwiązanie:
Zmniejszyć ilość ryb/zaprzestać karmienia; liście i resztki roślin odłowić lub odessać; zastosować filtr; posadzić lub dosadzić odpowiednie rośliny; dolać wody deszczowej; zastosować biologiczny środek do oczyszczania stawu; zastosować środek do zwalczania glonów/przepompować wodę; zastosować napowietrzacz do oczka wodnego; częściowo zacienić oczko wodne

Ryby chore/martwe

Przyczyna:
pojawienie się szkodników (bakterie, wirusy, pasożyty) lub substancji trujących (amoniak, azotyn)
Rozwiązanie:
mierzyć zawartości azotynów i wartość pH; zbadać ryby i wodę (specjalistyczne sklepy i laboratorium); zastosować filtr z lampą UVC; częściowo wymienić wodę (przepompować ok. 1/3)

Piana na powierzchni wody

Przyczyna:
zbyt wysoka zawartość białka lub fosforanów w wodzie
Rozwiązanie:
Ograniczyć lub wyeliminować dokarmianie ryb; sprawdzić pokarm dla ryb; zastosować środek do biologicznego oczyszczania oczka; skontrolować stan zarybienia; zapobiegać przenikaniu nawozów do wody; wymienić wodę (przepompować ok. 1/3)

Metna woda

Przyczyna:
Substancje zawieszone w wodzie; glony pływające; huminy (fragmenty ziemi próchniczej nierozpuszczalne w wodzie); zbyt dużo ryb lub nadmiar substancji pokarmowych

Rozwiązanie:
Zastosować filtr do oczka wodnego, środek zwalczający glony, filtr z lampą UVC lub zeolit; zmniejszyć ilość ryb lub zaprzestać ich dokarmiania; zastosować środek do oczyszczania wody

(Na podstawie materiałów prasowych firmy Gardena).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska