Kurkumę, egzotyczną przyprawę, możesz wyhodować w mieszkaniu

KOSZ
Kiełkująca kurkuma w donicy - ten etap trwa najdłużej,   potem rośnie już szybko.
Kiełkująca kurkuma w donicy - ten etap trwa najdłużej, potem rośnie już szybko. Fot. KOSZ
W naturalnych warunkach rośnie w Afryce, Azji i Australii, gdzie jej świeże kłącza podobne do imbiru wykorzystuje się w kuchni. Sadzonki kurkumy, zwanej także ostryżem oplamistym, można dostać w Polsce.

Warto posadzić ją w donicy i wystawić na balkon. W tym, szczególnie gorącym lecie udaje się wyśmienicie. Jej uprawa nie należy do najłatwiejszych. Kurkuma jest rośliną wymagającą. Potrzebuje sporo wilgoci i ciepła (średnio 28 - 30 stopni C). Jeśli lato nie jest ciepłe, roślinę należy hodować w domu.

Wymaga stanowiska słonecznego, ale nie lubi bezpośredniego słońca. Warto osłonić ją inną rośliną lub np. kratką z pnączem. W trakcie wzrostu należy kurkumę podlewać umiarkowanie i pilnować, by ziemia była wciąż wilgotna. Woda nie powinna gromadzić się w podstawce, jej nadmiar trzeba usuwać.

Kurkuma najlepiej rośnie w podłożu przepuszczalnym i łatwo nagrzewającym się, na przykład w mieszaninie torfu z piaskiem lub keramzytem. Roślinę po przekwitnięciu można wyrzucić lub przezimować.

Kwiaty, w zależności od gatunku białe, seledynowe lub różowe, pojawiają się po trzech miesiącach od posadzenia i utrzymują do września.

Zazwyczaj kwitnie na różowo.
(fot. KOSZ)

Pod koniec okresu wegetacji, gdy liście obumierają, roślinę należy przenieść w chłodne i suche miejsce (10-15 oC). Nie podlewamy jej, ziemia musi być zupełnie sucha.

Tak roślina czeka do wiosny, kiedy można ją przesadzić, dzieląc kłącza. Nowo posadzone rośliny zaczynamy podlewać, gdy zaczną pojawiać się pąki.

Uwaga! Roślina jest podatna na plamistość liści, zgniliznę podstaw pędów oraz wciornastki. Osoby, które chcą wykorzystać kłącze do celów spożywczych, powinny posadzić kurkumę długą (curcuma longa), do uprawy na kwiaty nadaje się kurkuma wąskolistna (curcuma alismatifolia).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska