Żywa skamielina w twoim ogrodzie

Fot. Anita Koszałkowska
Metasekwoja chińska w formie krzewiastej. Dwukolorowa, bo szczepiona jedna na drugiej.
Metasekwoja chińska w formie krzewiastej. Dwukolorowa, bo szczepiona jedna na drugiej. Fot. Anita Koszałkowska
Odciski metasekwoi chińskiej znajdowano na kawałkach węgla brunatnego, a do 1941 roku uznawana była za drzewo wymarłe. Tymczasem...

Właśnie w latach 40. ubiegłego wieku zostało ponownie odkryte na terenie Chin. Ponownie, bo metasekwoje żyły na terenie dzisiejszej Polski w trzeciorzędzie (ponad 60 mln lat temu), a odciski ich liści odnajdywano na węglu brunatnym, dlatego uważane były za rośliny wymarłe.

Roślinę odkrył T. Wang, w 1948 roku została ona opisana, a już rok później siewki trafiły do Polski. Wysiano je w ogrodach botanicznych w Krakowie, Warszawie i Kórniku, gdzie dziś można podziwiać dorodne drzewa. Od kilku lat sadzonki pojawiają się w centrach ogrodniczych i z powodzeniem są uprawiane w przydomowych ogrodach.

Drzewo cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko dzięki swemu wyglądowi, ale i małym wymaganiom w uprawie. Metasekwoja rośnie szybko, a zimą zrzuca igły (sadzonki w donicach na czas mrozów należy zabezpieczyć i przenieść do suchego i ciepłego pomieszczenia).

W naturalnych warunkach (Chiny, Indonezja) może sięgać nawet 35 m, w polskich ogrodach raczej mniej. Po 10 latach sięga nawet 10 metrów wysokości. Ma przeciętne wymagania glebowe, lubi ziemię żyzną i świeżą, ale zdecydowane wilgotną.

Dobrze radzi sobie nawet na terenach podmokłych. Uwielbia wilgoć, dlatego czasem bywa nazywane jodłą wodną. Jesienią igły przebarwiają się na kolor czerwony i brązowy. Potrzebuje światła, choć wytrzyma także w półcieniu. Jednak gdy słońca całkowicie brak, może tracić igły i pędy niższych partii.

Sadzonki rosnące w ogrodzie są odporne na mróz dopiero od czwartego roku życia (roślina nabiera odporności na mróz z wiekiem). Znoszą też zanieczyszczenie powietrza. Metasekwoje żyją bardzo długo. Źródła mówią nawet o 2000 lat! Najładniej metasekwoje wyglądają posadzone pojedynczo na dużej przestrzeni, bardzo dobrze komponują się z naturą nad wodą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska