Praca integracja

Uwierzyć w siebie. Kurs wizażu i florystyki

Dodano: 17 sierpnia 2010, 12:00 Autor:

Mamy artystyczne dusze i zdolności manualne.Dlatego zdecydowałyśmy się na ten kurs - mówią panie. Większość z nich myśli o założeniu własnych firm. Na pierwszym planie prowadząca zajęcia Alicja Janowska.

Mamy artystyczne dusze i zdolności manualne.Dlatego zdecydowałyśmy się na ten kurs - mówią panie. Większość z nich myśli o założeniu własnych firm. Na pierwszym planie prowadząca zajęcia Alicja Janowska. (fot. Fot. Edyta Hanszke)

- Postanowiłyśmy nauczyć się czegoś nowego, bo osobom w naszym wieku nie jest łatwo na opolskim rynku pracy - mówią uczestniczki kursu

O projekcie

> Mogą wziąć w nim udział osoby (kobiety i mężczyźni) powyżej 45 lat z regionu, które nie pracują (nie ma znaczenia, czy są zarejestrowane w urzędach pracy czy nie). - Zapraszamy głównie osoby z terenów miejsko-wiejskich. Zajęcia zamierzamy prowadzić też w Kluczborku, Brzegu i Prudniku - mówi Artur Charciarek z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która jest partnerem projektu "Inwestycja w siebie miarą Twojego sukcesu”.
> Uczestnicy wybierają między czterema szkoleniami zawodowymi:
- z agroturystyki i ekoturystyki
- obsługi placówek turystycznych
- kosmetologii
- artystycznego wizażu z elementami florystyki.
Warsztaty obejmują 72 godziny. Prowadzone są w kilkunastoosobowych grupach.
> Dodatkowo przewidziano dla nich naukę języka angielskiego na poziomie podstawowym i tzw. szkolenia miękkie, podczas których nauczą się, jak rozmawiać i prezentować się podczas rozmowy z pracodawcą.
>Każdy uczestnik, który kończy szkolenie, otrzyma certyfikat wydany przez organizatorów, który - jak zapewniają - jest rozpoznawalny w branży turystycznej.

Łączy je wiek (powyżej 45. lat) i brak pracy. Niektóre, jak Nina, zarejestrowały się w urzędzie pracy, inne są bez zatrudnienia, ale w wykazach pośredniaków ich nazwisk nie ma. Łączy je też chęć do zmiany w życiu i zdobycia nowych umiejętności, choć swojej pozycji na opolskim rynku pracy nie oceniają najwyżej.

- Osób, którym zostało niewiele lat do emerytury, pracodawcy nie chcą zatrudniać. Twierdzą, że są niereformowalni i nic tego nie zmieni - ocenia jedna z uczestniczek projektu szkoleniowego realizowanego w Opolu przez Instytut Turystyki w Krakowie i Opolską Regionalną Organizację Turystyczną w Opolu.

Rozpoczął się on pod koniec czerwca i potrwa do końca października. Organizatorzy jeszcze przyjmują chętnych. (Szczegóły w ramce obok).

- Jedynym powodem do zatrudniania osób w takim wieku byłyby ulgi od rządu dla właścicieli firm - kontynuuje Opolanka. Pieniądz to zawsze silny argument.

- Szukanie teraz pracy przez wysyłanie CV to strata czasu - uważa Halina. - Człowiek może w depresję popaść, jeśli znikąd nie ma odzewu na jego pisma.

Alicja Janowska, właścicielka Salonu Kwiatowego "Arabeska”, prowadząca w ramach projektu kurs "Artystycznego wizażu z elementami florystyki”, uważa, że wysyłanie aplikacji to za mało, żeby dostać pracę. - Najważniejsza jest rozmowa i przekonanie pracodawcy swoją osobowością - podkreśla. - Przedstawianie się przez internet to modny obecnie, choć kiepski pomysł - kwituje.

- Ale do pracodawcy nie ma szans się dostać z ulicy, nie chce rozmawiać z takimi ludźmi jak my. Dostaje on tyle pism z prośbą o zatrudnienie, że musiałby mieć specjalnego pracownika do tych spraw - ripostują uczestniczki kursu.

- Najlepiej szukać pracy dzięki znajomościom, tylko trzeba je mieć w dobrych firmach - dodaje Wiesława. - Bo chodzenie od firmy do firmy nic nie da.

- Panie nie wierzycie w siebie - wtrąca prowadząca kurs Alicja Janowska.

- Ależ wierzymy, to pracodawcy w nas nie wierzą - oburzają się kursantki. - Dlatego wzięłyśmy udział w tym szkoleniu. Jednak większość z nas przygotowuje się do założenia własnej firmy, a nie szukania pracy u kogoś.

Po kursie z wizażu i florystyki panie chciałyby pracować w kwiaciarni albo stroić restauracje, kościoły i sale na różnego rodzaju uroczystości: bale, wesela, komunie itd.

Dla Anny Perzyny z Opola to kolejny kurs, który podejmuje jako bezrobotna. Wcześniej szkoliła się z kadr i płac, ale po skończeniu nauki pracy nie znalazła. - Tam, gdzie pytałam, chcieli osoby z doświadczeniem, a ja w tym zawodzie go nie miałam. Więc zdecydowałam się na ten kurs. Może po jego skończeniu będzie łatwiej o zatrudnienie - mówi.

Czytaj więcej o:
  • bezrobocie
  • integracja
  • praca
  • szkolenia
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Strzelecki PUP da na biznes

  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.