Dynie. Żywią i zdobią

fot. Archiwum
Z dyni można przyrządzić wiele smacznych potraw i podać je w miseczkach - też z dyni.
Z dyni można przyrządzić wiele smacznych potraw i podać je w miseczkach - też z dyni. fot. Archiwum
Kto ma w ogrodzie dynie, powinien gromadzić przepisy kulinarne na pyszne dyniowe potrawy - zupy, marynaty, ciasta i gulasze.

Dynia jest jedną z najstarszych roślin jadalnych uprawianych przez człowieka, ale nie była zbyt popularna w naszym kraju. Wykorzystywana głównie przez ludzi ubogich, doczekała się właściwie tylko kilku przepisów kulinarnych.

Przyrządzano z niej głównie zupę na mleku, racuchy i ewentualnie marynatę. Współcześni kucharze docenili miąższ dyni i wyczarowują z niego wiele smacznych potraw. Dekoratorzy wnętrz, zwłaszcza tych w stylu rustykalnym, prezentują, w jaki sposób udekorować dom, wykorzystując efektowne formy i kolory tej rośliny.

Jeśli ktoś nie ma jej w ogrodzie, niech szuka dyń na targowisku albo u działkowiczów. Te owoce dają tak obfite plony, że ci, którzy ją uprawiają, mają się czym dzielić. Warto też teraz pozyskać nasiona wybranej odmiany, by je posadzić w przyszłym roku.

- Największe rozmiary osiąga dynia olbrzymia - mówi Jakub Sak, działkowicz. Nie radzę jednak sadzić jej na niewielkich działkach. Polecam natomiast słabo rosnąca odmianę, np. "Table Queen", albo miniaturową dynię "Jack by Little". Jeśli tę ostatnią posadzimy u podnóża kompostownika, to zakorzeni się tam i wyda smaczne owoce, a skromna ilość miejsca w zupełności jej wystarczy.

Dynie bardzo dekoracyjnie wyglądają w ogrodach. Jedne mają okrągły albo maczugowaty kształt i są żółte. Inne przypominają kształtem wielkie żołędzie i są biało-zielone.

Z dyni można przyrządzić wiele smacznych potraw i podać je w miseczkach - też z dyni.
(fot. fot. Archiwum )

Nie należy się spieszyć z ich zbiorem, zwłaszcza jeśli owoce zamierzamy dłużej przechować. W suchym, wietrzonym i ciepłym pomieszczeniu mogą leżakować kilka tygodni. W tym czasie ich miąższ w pełni dojrzeje.

W ogrodzie dynia powinna dojrzewać na suchym podłożu. - Aby owoce wybarwiły się jednakowo z każdej strony, należy co kilka dni odwracać je do słońca - radzi Jakub Sak.

Ich skórka jest jednak wrażliwa na wilgoć i jeśli nasiąknie wodą, może zacząć gnić. Koniecznie należy więc odizolować owoce od ziemi i podłożyć słomę, włókninę albo cienkie deseczki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska