Projektujemy polski ogród według japońskiego wzorca

ogrod-japonski.wroclaw.pl
Drzewa w japońskich ogrodach są oryginalnie wystrzyżone.
Drzewa w japońskich ogrodach są oryginalnie wystrzyżone. ogrod-japonski.wroclaw.pl
Przywiezione z podróży wzorce urządzania ogrodów próbujemy przeszczepić u siebie. Radzimy, jak przenieść te z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ogrody zaaranżowane zgodnie ze sztuką i kulturą Japonii są naprawdę piękne i nic dziwnego, że niektórym posiadaczom domów marzy się otoczenie w tym stylu. Nie jest to jednak takie proste.

- W Polsce istnieje zaledwie kilka japońskich ogrodów - mówi Dorota Skorecka, architekt krajobrazu z Prószkowa. Właściciel takiego spod Wrocławia tworzy go od 30 lat i ciągle uważa, że nie osiągnął doskonałości. Do zaprojektowania ogrodu należy się długo i dobrze przygotować, bo wiąże się on z japońską religią, kulturą i sztuką życia.

Projektowanie, a także pielęgnacja wymagają cierpliwości i dużo czasu. Nie zniechęcam jednak właścicieli małych posesji lub tylko tarasów do tego, by je urządzić w stylu japońskim, bo Japończycy, którzy cierpią na niedostatek ziemi, potrafią zagospodarować każdy jej skrawek.

Ludziom, którym brakuje czasu, radzę założyć ogródek żwirowy, z elementami japońszczyzny, ale bez nieudolnego naśladownictwa stylu.

Do aranżacji takiego ogrodu należy wykorzystać przede wszystkim kamienie i żwir. Japończycy zestawiają ze sobą w centralnym miejscu ogrodu trzy kamienie różnej wielkości, układając je w trójkąt. Mają symbolizować niebo, człowieka i ziemię.

Jeśli przyjrzymy się aranżacji naszych przedogródków, zauważymy, że - nie wiedząc nic o japońskim ogrodzie - dość często intuicyjnie ustawiamy kamienie w podobny sposób. W Kraju Kwitnącej Wiśni uznano, że w równowadze trzech elementów człowiek czuje się po prostu dobrze.

Ustawienie kamieni najlepiej podpatrzyć na zdjęciach wykonanych w oryginalnych japońskich ogrodach. Mają one wyobrażać góry w miniaturze. - Jeżeli ktoś ma nowoczesny dom, a obok niego niewielki skrawek ziemi do zagospodarowania, może to zrobić, korzystając z japońskich wzorów - radzi Dorota Skorecka.

Kamienie i woda - najbardziej charakterystyczne cechy japońskiego ogrodu.
(fot. ogrod-japonski.wroclaw.pl)

W takiej sytuacji najlepiej urządzić ogródek żwirowy, czyli przestrzenie między kompozycją różnej wielkości głazów wypełnić żwirem. W ten sposób unikniemy kłopotliwych czynności, związanych z pielęgnowaniem trawnika. Nie znaczy to, że wśród kamieni nie pojawią się chwasty, ale na płaskich przestrzeniach można przed wysypaniem kamyków położyć agrowłókninę.

W japońskich ogrodach żwir między kamieniami jest starannie zagrabiony w równe paseczki, w koła albo fale. Symbolizuje to wodę. Nie powinno w nim jednak jej zabraknąć. Najprostszym sposobem jest zakup wydrążonego kamienia, z którego tryska źródełko lub niewysoka fontanna.

Wodę porusza zamontowana pod spodem pompa w niewidocznym zbiorniku. Krąży ona w obwodzie zamkniętym.
Japoński ogród ma wyglądać tak, jakby został stworzony przez naturę, dlatego trzeba unikać zdobienia go kamieniami różnego rodzaju. Powinny być jednorodne, takie, jakich najwięcej w otoczeniu.

- Kiedy kamienie zostaną rozłożone, sadzimy rośliny - radzi Dorota Skorecka. Powinny być starannie dobrane, ponieważ ogrody japońskie mają skromną kolorystykę. Bardzo dużo w nich japońskich azalii i klonów. W miejscach cienistych znakomicie czują się paprocie.

Kompozycje roślinne tworzymy na wyczucie, dobierając rośliny tak, by kwitły o różnych porach - wiosną, latem i jesienią. Wiosną mogą to być irysy syberyjskie i azalie. Latem - kwitnące skalniaki: rojniki, skalnice, karmnik ościsty, przetacznik, lawenda i inne tego typu rośliny, którym do życia wystarczy niewielka ilość ziemi i wilgoci.

Jesienią przebarwią się klony palmowe, zakwitną rozchodniki, a zimą ozdobą ogrodu powinny być wolno rosnące iglaki - sosny karłowate, jałowce i cisy, a także krzewinki bukszpanu i inne rośliny zimozielone.

- Wszystkie rośliny należy systematycznie przycinać, aby zachować równowagę między nimi a kamienno-żwirowym tłem - przypomina Dorota Skorecka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska