W Lewinie Brzeskim rusza budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych

Fot. Jarosław Staśkiewicz
Dziś nastąpiło symboliczne rozpoczęcie budowy. W tym miejscu powstanie nowe koryto Nysy i nowoczesny jaz klapowy.
Dziś nastąpiło symboliczne rozpoczęcie budowy. W tym miejscu powstanie nowe koryto Nysy i nowoczesny jaz klapowy. Fot. Jarosław Staśkiewicz
Nowy jaz, przesunięte koryto Nysy Kłodzkiej, wały i kanał ulgi to tylko niektóre z zadań czekających na budowlańców. Inwestycja za 120 milionów złotych ma być gotowa na koniec 2013 roku.

Symboliczne rozpoczęcie budowy nastąpiło w miejscu, gdzie powstanie nowoczesny jaz klapowy. Teraz jest tam łąka, ale firma Skanska, która poprowadzi prace, wykopie w tym miejscu nowe koryto rzeki.

- W imieniu mieszkańców Lewina dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji - mówiła Anna Twardowska, burmistrz Lewina Brzeskiego, nie ukrywając radości z rozpoczęcia prac.

Cieszą się chyba wszyscy lewinianie, bo po zakończeniu budowy skończą się ich problemy z podtopieniami, które w mieście i sąsiednich miejscowościach zdarzały się co roku.

- W tym roku Nysa zawitała do mojego ogródka trzy razy - przypominał Edward Podolski, jeden z mieszkańców Lewina.

Inwestycja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu jest ważna nie tylko dla jednej gminy. Dzięki budowie zabezpieczeń będzie możliwy znacznie większy zrzut wody z Jeziora Nyskiego.

To ważne, kiedy trzeba szybko przygotować ten zbiornik retencyjny na przyjęcie wody z spływającej z górnego odcinka Nysy Kłodzkiej. Dziś zagrożenie dla Lewina stanowi zrzut w wysokości 300 metrów sześciennych na sekundę.

Za trzy lata będzie można bezpiecznie zrzucać nawet 800 metrów sześciennych wody na sekundę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska