Drugi pogrzeb Grafów w Rogowie Opolskim

fot. KSW
fot. KSW
Szczątki rodziny von Haugwitz, dawnych właścicieli zamku w Rogowie Opolskim, ponownie spoczęły w rodzinnym grobowcu.

W krypcie złożono osiem trumien ze szczątkami członków znamienitego rodu von Haugwitz, którzy władali Rogowem Opolskim blisko 200 lat. Na miejsce wiecznego spoczynku wróciły trzy małżeństwa: Paul (zmarły w 1856 r. pierwszy z pochowanych w Rogowie Haugwitzów) i Henriette Sophie, Kurt Ulrich i Lucie Karoline, Heinrich Kurt i Friederike von Maburge oraz ostatnia z tam pochowanych Adelheid Lucie (zmarła w 1938 r we Wiedniu). Pogrzebano także dziecko o nieznanym imieniu.

Szczątki niewygodnych dla komunistycznej władzy arystokratów wywieziono potajemnie z Rogowa na cmentarz w Krapkowicach w 1947 roku. Spoczywali tam w pobliżu śmietnika. Anonimowo, bez żadnych nagrobków.

Z inicjatywą ponownego pochówku tych, o których powojenna historia chciała zapomnieć, wystąpił dwa lata temu Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która w rogowskim zamku gromadzi zbiory specjalne.

Dzisiejszy pochówek poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne, odprawione przez ordynariusza diecezji opolskiej bp. Andrzeja Czaję i pastora Mariana Niemca, proboszcza parafii ewangelicko- augsburskiej w Opolu.

- Człowiek powinien mieć godny pochówek i godnie spoczywać po śmierci - mówił pastor Niemiec. - Dziś możemy zatrzeć ślady trudnych lat powojennych i wyrównać winy, o których przez lata nie wolno było mówić.

- Niech ten dzień będzie dla wszystkich lekcją poszanowania człowieka i jego doczesnych szczątków - dodał biskup Andrzej Czaja.

W uroczystości uczestniczyli członkowie rodziny von Haugwitz z Niemiec i Austrii.

- Nasi przodkowie wrócili na miejsce spoczynku. To wielka radość, że mamy znów dostęp do grobów naszej rodziny, która żyła i działała tu, w Rogowie - mówił wzruszony Hans Wilhelm von Haugwitz, urodzony we Wleniu koło Lwówka Śląskiego. - To wspaniałe, że zamkiem naszych przodków opiekuje się dziś biblioteka. Instytucja, której zadaniem jest gromadzenie i zachowanie dziedzictwa kulturowego Opolszczyzny. Instytucja, która tak pięknie, z ogromną dbałością o szczegóły odnowiła to mauzoleum i pielęgnuje pamięć o naszej rodzinie.

- Dzisiejsza uroczystość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. - dodała hrabina Gloria Droste zu Vischering, również z rodu Haugwitzów. - Dziękujemy wszystkim za to!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska