PWSZ idzie pod rękę z biznesem

Agata Krycia-Chomińska
Dariusz Szwedo (z prawej) i Tomasz Worek, autorzy najlepszych prac inżynierskich w nyskiej PWSZ. W środku dr inż. Piotr Bernat.
Dariusz Szwedo (z prawej) i Tomasz Worek, autorzy najlepszych prac inżynierskich w nyskiej PWSZ. W środku dr inż. Piotr Bernat. Agata Krycia-Chomińska
Od 5 lat studenci nyskiej PWSZ przygotowują prace dyplomowe, rozwiązując problemy konkretnych firm. Zdaniem przedsiębiorców - to się przydaje!

Opinia

Opinia

Dr inż. Piotr Bernat, Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji PWSZ:
- W ramach współpracy z przedsiębiorcami nasi studenci mogą np. przygotować dokumentację technologiczną czy produkcyjną dla firmy. Mamy studentów, którzy programują obrabiarki sterowane numerycznie. Możemy pomóc w dziedzinie zarządzania jakością w firmie, czy w dziedzinie zarządzania bezpieczeństwem ISO 18000. Potrafimy stworzyć bazy danych na potrzeby konkretnych przedsiębiorstw. Od wielu naszych dotychczasowych partnerów dostawaliśmy informacje, że pomoc naszych studentów przydaje się i jest wykorzystywana do dziś.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie na międzynarodowej konferencji naukowej podsumowała pięć lat współpracy z przedsiębiorcami. Przy okazji wręczono nagrody w konkursie na najlepsze prace dyplomowe inżynierskie. Wygrali absolwenci - Dariusz Szwedo i Tomasz Worek.

- Sam jestem przedsiębiorcą. Rozwiązałem w pracy dyplomowej własny problem - mówi o sobie Dariusz Szwedo - Musiałem uzyskać certyfikat i oznakowanie CE dla elektronicznego regulatora temperatury. Najszybciej bym go zdobył zlecając to jakieś firmie za 6 - 7 tys. zł. Wybrałem samodzielną metodę, przebrnąłem przez kilkadziesiąt unijnych aktów prawnych. Udało się.

- Trafiłem na praktykę studencką do firmy w województwie dolnośląskim, która miała problem z przygotowaniem produkcji obejmy do zbiorników paliwa - mówi Tomasz Worek. - Zaprojektowałem narzędzia, które są w firmie wykorzystywane do dzisiaj.

W ciągu 5 lat na 550 absolwentów wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji PWSZ w Nysie ok. 80 procent przygotowało dotychczas swoje prace dyplomowo-inżynierskie we współpracy z konkretnymi firmami. Uczelnia zachęca biznesmenów, aby sami zgłaszali swoje konkretne problemy technologiczne czy związane z optymalizacja procesów produkcji czy uzyskaniem certyfikatów. Studenci czekają na kolejne tematy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska