Gratka dla germanistów

Klaudia Bochenek
Świetnie wyposażona biblioteka z podręcznikami w języku niemieckim bez wątpienia pomoże studentom w szlifowaniu języka i zdobywaniu wiedzy.
Świetnie wyposażona biblioteka z podręcznikami w języku niemieckim bez wątpienia pomoże studentom w szlifowaniu języka i zdobywaniu wiedzy. Klaudia Bochenek
Od najbliższego semestru ruszają w nyskiej PWSZ studia podyplomowe z niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

Chcemy wykorzystać wiedzę, potencjał i doświadczenie, jakie wypracowaliśmy przez ostatnie dziesięć lat, czyli od kiedy istnieje w Nysie germanistyka. Mamy wykształconą kadrę, wiele kontaktów z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, a także z uczelniami zagranicznymi prowadzącymi studia o podobnym profilu. Wydaliśmy książki i skrypty, zorganizowaliśmy konferencje. Stąd pomysł na dalszy rozwój i nowy kierunek - tłumaczy doktor Monika Witt, dyrektor instytutu neofilologii i jednocześnie kierownik studiów podyplomowych "nauczyciel języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowych".

Aby móc studiować na tym kierunku wystarczy mieć tytuł licencjata lub magistra filologii germańskiej (albo też inne uprawnienia do nauczania języka niemieckiego). Wszystkie zajęcia prowadzone będą po niemiecku.

- W planach mamy sporo zajęć praktycznych, promujących kulturę regionalną, upowszechnianie języka w nowoczesny sposób oraz wycieczki studyjne - wylicza dr Monika Witt. - Chcemy przyszłym nauczycielom dać do ręki gotowe narzędzia i materiały do wykorzystania podczas pracy.

Do studiów włączony został również blok przedmiotów związanych z nauczaniem przedszkolnym.

Zajęcia prowadzić będą nie tylko znani polscy germaniści, ale i specjaliści z zagranicy, tacy jak znawca historii Śląska profesor Arne Herzig, docenci z partnerskich uczelni w Bambergu i Kassel będący fachowcami w zakresie nauczania niemieckiego jako języka drugiego, czy też z Eupen w Belgii, gdzie kształceni są nauczyciele tamtejszej mniejszości niemieckojęzycznej.

Dla zainteresowanych nowym podyplomowym kierunkiem jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Niedawno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zobowiązał się przekazać dla nyskiej PWSZ dotację do studiów.

- Dla studiujących oznacza to niższe koszty nauki, a dla nas jest sygnałem, że projekt zyskał akceptację na najwyższym szczeblu - dodaje dr Witt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska