Witaminy - pestki słonecznika

Dodano: 22 lutego 2011, 9:00 Autor:

Pomagają przedłużyć młodość, a dyni poleca się jako naturalny lek na prostatę.

Na słoneczniku poznali się już Inkowie, którzy uprawiali tę roślinę. Obecnie wykorzystuje się ją prawie w całości w celach leczniczych. Np. jej kwiaty służą do wyrobu jednego z lekarstw przeciwko malarii.

- Najbardziej cenne są jednak pestki słonecznika - twierdzi Hanna Sarnecka, znawczymi medycyny naturalnej. - Zawierają bowiem dużo witaminy E, która działa odmładzająco i B6, wpływającej bardzo korzystnie na wygląd naszej skóry.

Znajduje się w nich białko najlepszego gatunku oraz olej. Zawierają też w sporych ilościach cenne minerały: żelazo, cynk i potas. Spośród produktów spożywczych poleca się zwłaszcza olej słonecznikowy oraz chleb z dodatkiem nasion tej rośliny. W oleju, obok wit. E, dominują też kwasy omega-6, które są niezastąpione w budowie komórek. Jest on nie tylko zdrowy, ale i smaczny.

Jeżeli chodzi o dynię, to najwartościowsze są pestki świeżo łuskane. Stanowią bowiem bogate źródło witamin z grupy B, wapnia, żelaza, fosforu i cynku. Ich najlepszym składnikiem jest jednak olej otrzymywany z tego warzywa. Np. cynk okazuje się bardzo pomocny w leczeniu schorzeń prostaty u mężczyzn, a świeżo obrane nasiona (utarte z miodem lub cukrem) i popijane mlekiem są naturalnym, wypróbowanym lekiem na pozbycie się robaków u dzieci.

Zawarte w dyni witaminy B1, B2, B3, zwłaszcza w powiązaniu z cynkiem, łagodzą schorzenia skórne, np. wypryski, trądzik. Dlatego jej pestki poleca się szczególnie osobom młodym, wchodzącym w okres dojrzewania. Z kolei witaminy z grupy B wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego.

Czytaj więcej o:
  • słonecznik
  • witamina
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.