Witaminy - pestki słonecznika

Fed
Pomagają przedłużyć młodość, a dyni poleca się jako naturalny lek na prostatę.

Na słoneczniku poznali się już Inkowie, którzy uprawiali tę roślinę. Obecnie wykorzystuje się ją prawie w całości w celach leczniczych. Np. jej kwiaty służą do wyrobu jednego z lekarstw przeciwko malarii.

- Najbardziej cenne są jednak pestki słonecznika - twierdzi Hanna Sarnecka, znawczymi medycyny naturalnej. - Zawierają bowiem dużo witaminy E, która działa odmładzająco i B6, wpływającej bardzo korzystnie na wygląd naszej skóry.

Znajduje się w nich białko najlepszego gatunku oraz olej. Zawierają też w sporych ilościach cenne minerały: żelazo, cynk i potas. Spośród produktów spożywczych poleca się zwłaszcza olej słonecznikowy oraz chleb z dodatkiem nasion tej rośliny. W oleju, obok wit. E, dominują też kwasy omega-6, które są niezastąpione w budowie komórek. Jest on nie tylko zdrowy, ale i smaczny.

Jeżeli chodzi o dynię, to najwartościowsze są pestki świeżo łuskane. Stanowią bowiem bogate źródło witamin z grupy B, wapnia, żelaza, fosforu i cynku. Ich najlepszym składnikiem jest jednak olej otrzymywany z tego warzywa. Np. cynk okazuje się bardzo pomocny w leczeniu schorzeń prostaty u mężczyzn, a świeżo obrane nasiona (utarte z miodem lub cukrem) i popijane mlekiem są naturalnym, wypróbowanym lekiem na pozbycie się robaków u dzieci.

Zawarte w dyni witaminy B1, B2, B3, zwłaszcza w powiązaniu z cynkiem, łagodzą schorzenia skórne, np. wypryski, trądzik. Dlatego jej pestki poleca się szczególnie osobom młodym, wchodzącym w okres dojrzewania. Z kolei witaminy z grupy B wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego.

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska