Nysa pamięta o Hermannie Neisse

Archiwum PWSZ w Nysie
Studenci jazzu postarali się o oprawę muzyczną spektaklu z udziałem aktorki Katharine Brehmer recytującej m.in. wiersze Maxa Hermanna Neisse.
Studenci jazzu postarali się o oprawę muzyczną spektaklu z udziałem aktorki Katharine Brehmer recytującej m.in. wiersze Maxa Hermanna Neisse. Archiwum PWSZ w Nysie
Naukowcy rozprawiali o zmarłym przed 70 laty niemieckim pisarzu. Konferencję zorganizowano na nyskiej PWSZ.

Max Hermann Neisse był pisarzem krytycznym wobec swoich czasów, wyobcowanym, a dziś w dużej mierze zapomnianym - mówi Monika Witt z instytutu neofilologii PWSZ w Nysie.

Uczelnia stara się przywrócić pamięć o tym pisarzu. M.in. dlatego powstała praca doktorska Beaty Giblak jemu poświęcona, a budynek instytutu neofilologii nosi imię niemieckiego pisarza. Także międzynarodowa konferencja w PWSZ miała na celu przybliżenie sylwetki Neisse.

Spotkanie w PWSZ ściągnęło do Nysy wybitnych badaczy literatury z Niemiec i Polski. Instytut gościł naukowców z Bambergu, Berlina, Bochum, Braunschweigu, Dusseldorfu, Hamburga, Kassel, Marburga, Monachium, Wuppertalu, Katowic, Krakowa, Lublina i Wrocławia.

Goście i gospodarze przygotowali nie tylko referaty naukowe, ale i warsztaty otwarte dla nauczycieli. Natomiast studenci nyskiej germanistyki aktywnie zaangażowali się w organizację, przygotowując spektakl na podstawie sztuki Maxa Hermanna Neisse "Die Laube der Seeligen" oraz dwa spacery literackie śladami pisarza: po Nysie i po Wrocławiu.

- Goście zagraniczni byli pod dużym wrażeniem osiągnięć naszych żaków - zapewnia Monika Witt. - Zwłaszcza, że studenci jazzu pod kierunkiem profesora Wojciecha Niedzieli przygotowali świetną oprawę muzyczną do spektaklu wystawianego w auli Leopoldyna Uniwersytetu Wrocławskiego z udziałem niemieckiej aktorki Katharine Brehmer, która recytowała wiersze Maxa Hermanna Neisse i Else Laser-Schueler.

Organizatorami konferencji byli dr Beata Giblak i prof. Wojciech Kunicki, którzy przygotowali ją wspólnie z Instytutem Filologii Germańskiej we Wrocławiu, przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Niemieckiego Związku Kulturalnego z Hildesheim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska