Cztery opolskie uczelnie w rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw

Archiwum
Politechnika Opolska zajęła 48. miejsce w kraju w rankingu "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw". Archiwum
48. miejsce w kraju zajęła Politechnika Opolska w ogłoszonym dziś rankingu uczelni wyższych, przygotowanym przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy". Uczelnia wyprzedziła Uniwersytet Opolski, który uplasował się na 51 miejscu.

W ciągu roku Politechnika Opolska zrobiła skok o 7 miejsc w klasyfikacji uczelni akademickich.

- Cieszę się, że nasze postępy zostały dostrzeżone. Wszyscy się rozwijają, ale ten ranking pokazuje, że my robimy to szybciej od innych i to jest powód do satysfakcji - powiedział prof. Jerzy Skubis, rektor Politechniki Opolskiej.

Rektor Skubis podkreślił też, że celem politechniki określonym na początku tej kadencji władz uczelni było dostanie się do pierwszej pięćdziesiątki. W Polsce jest w sumie 460 szkół wyższych. - 48. miejsce to naprawdę dobry wynik - mówił rektor.

Uniwersytet Opolski tak, jak przed rokiem zajął 51. miejsce wśród uczelni akademickich.

- Oczywiście wolelibyśmy piąć się w górę. W paru kategoriach straciliśmy, w paru zyskaliśmy, co w sumie dało tę samą pozycje - mówi prof. Stefan Marek Grochalski, prorektor Uniwersytetu Opolskiego.

Uniwersytet traci na współpracy z otoczeniem, na tym, że pracodawcy nie zatrudniają jego absolwentów. Uczelnia ma też za mało słuchaczy studiów doktoranckich. Spadł jej indeks cytowań. Całkiem nieźle jest natomiast oceniany jej potencjał naukowy i efektywność naukowa.

Wśród niepublicznych uczelni magisterskich, na 101 szkół ujętych w rankingu, 53. miejsce zajęła Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu.

W rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych - na 25 uczelni - 11. miejsce zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie.

O miejscu w rankingu decyduje 6 cech uczelni: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów.

Więcej o rankingu w piątkowym wydaniu "Nowej trybuny Opolskiej.