Opolanie mogą za darmo zrobić test na HIV

Archiwum
Archiwum
Badania będą wykonywane w sobotę Opolu, w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym Poradni Towarzystwa Rozwoju Rodziny przy ul. Damrota 6. Wynik będą jeszcze tego samego dnia.

Zaczną się o 10.00 i potrwają aż do godz. 22.00 Mogą się na nie zgłaszać mieszkańcy z całego województwa. Obowiązuje pełna anonimowość i dyskrecja. Nie trzeba podawać nazwiska ani miejsca zamieszkania. Wynik można odebrać np. na hasło.

- Bardzo ważne jest to, że wynik testu osoba zainteresowana pozna jeszcze tego samego dnia - podkreśla Mirosława Olszewska, pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Przeciwdziałania Narkomanii, która nadzoruje całą akcję. - To może zachęcić ludzi do badania. Z naszych danych wynika, że w skali kraju najmniej testów na ewentualną obecność wirusa HIV wykonuje się na Opolszczyźnie. Dlatego musimy próbować przekonać ludzi, żeby się badali, nie chowali głowy w piasek. Wczesne wykrycie wirusa HIV daje bowiem szansę na podjęcie szybkiego leczenia.

Czarne liczby

Czarne liczby

Od 1985 r. na Opolszczyźnie wykryto wirusa HIV u około 250 osób.
U 58 Opolan, 10 kobiet i 48 mężczyzn, doszło do zachorowania na AIDS. W tej grupie jest również czworo dzieci matek zakażonych HIV. Ośmioro chorych na AIDS to osoby heteroseksualne.
Spośród Opolan chorych na AIDS zmarło 30 osób.
Od 1985 r. w Polsce zakaziło się wirusem HIV ponad 13 tys. ludzi. Szacuje się, że kolejne 20 tysięcy osób nie wie o swoim zakażeniu.
Na świecie z HIV żyje około 33 mln ludzi.

Zbyt mała liczba wykonywanych testów wynika też z tego, że na Opolszczyźnie działa tylko jeden punkt, gdzie można wykonać test na HIV - przy Poradni Towarzystwa Rowoju Rodziny w Opolu. Do tego jest on czynny tylko w środy, i to od 16 do 19. Z drugiej strony wiadomo, że ludzie unikają takich badań, gdyż boją się stygmatyzacji, wytykania palcami, a nawet odrzucenia przez rodzinę.

- Warto wiedzieć, że wśród nosicieli wirusa HIV jest coraz więcej osób heteroseksualnych, u których dochodzi do zakażenia w wyniku przygodnych, często ryzykownych kontaktów - zaznacza Mirosława Olszewska. - A najwięcej osób w całej Polsce wyjeżdża do pracy za granicę z Opolszczyzny, gdzie takich okazji nie brakuje.

Przed badaniem i po otrzymaniu wyniku testu będzie można porozmawiać na miejscu z doradcą ds. HIV/AIDS. W razie pozytywnego wyniku wskaże on, gdzie można podjąć leczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska