DVB-T w Polsce. Naziemna telewizja cyfrowa - zasięg, nadajniki, programy

Dodano: 23 lipca 2011, 11:01

Od 31 lipca dostęp do telewizji cyfrowej dostanie 87 proc. Polaków - w tym mieszkańcy Opolszczyzny.

Od 31 lipca 87 procent Polaków będzie miało dostęp do programów nadawanych na drugim multipleksie cyfrowym - TVN, TVN7, Polsatu, Polsatu Sport News, TV4, TV6 i TV Puls. Obecnie sygnał dociera do 46 procent populacji - poinformował dyrektor w TP EmiTel Piotr Siemieniec.

Spółka TP EmiTel jest operatorem technicznym tego multipleksu. Do programów nadawanych obecnie ma dołączyć jeszcze TV Puls2.

- Od początku sierpnia sygnał będzie dostępny dla 87 proc. Polaków, dzięki uruchomieniu 22 nowych nadajników. Testowo działa już 17, a pięć kolejnych zostanie włączonych w najbliższych kilku dniach. Po 1 sierpnia będziemy mieli łącznie 40 nadajników w Polsce, nadających programy na drugim multipleksie - powiedział Siemieniec. Dodał, że uruchomione w trybie testowym stacje nadawcze pracują prawidłowo.

Programy naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki włączeniu nowych nadajników, będzie można oglądać w Białymstoku, Bydgoszczy, Dęblinie, Elblągu, Katowicach, Kielcach, Kłodzku, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Lęborku, Lublinie, Opolu - na kanale 34, Przemyślu, Przysusze, Rabce, Suwałkach, Szczawnicy, Tarnowie, Wrocławiu, Zakopanem, Zamościu i okolicach tych miejscowości.

We wrześniu 2010 roku podpisano umowę, w której nadawcy prywatni (Polsat, TVN, TV4, TV Puls) przekazali prawo nadawania sygnału drugiego multipleksu EmiTelowi.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. KRRiT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

Do 31 grudnia 2011 r. emisja zostanie uruchomiona także w Gnieźnie, Gorlicach, Leżajsku, Łodzi, Ostrołęce, Solinie o okolicach tych miejscowości. Zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte wtedy 94 proc. populacji Polski. Do 31 grudnia 2013 r. programy drugiego multipleksu będzie mogło odbierać 97 proc. Polaków.

- Zasięg docelowo to ok. 97 proc. populacji Polski. Nadawcy mogą w ramach umowy zwrócić się do operatora o zwiększenie pokrycia, ale należy pamiętać, że wzrost o każdy procent zbliżający do 100 proc. oznacza znaczące nakłady inwestycyjne w infrastrukturę. Dotyczy to głównie terenów górzystych, gdzie dotarcie do słabo zaludnionych obszarów wymaga budowy kosztownej infrastruktury. Decyzja w tej materii należy do nadawców - jaki poziom pokrycia sygnałem jest dla nich wystarczający z punktu widzenia realizacji ich celów komercyjnych - powiedział Siemieniec.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony.

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, znajdą się na nim programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyskutowali na temat zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie. Obok TVP będą na nim programy: Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV.

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony w październiku 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowych m in. TVP, które mogą nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu. W części Opolszczyzny programy z tego multipleksu będzie można odbierać na kanale 43 od października 2011 r.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym.

Dzięki telewizji cyfrowej mogą rozwinąć się też usługi dodatkowe, np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych.

Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć telewizor z tunerem MPEG-4 (H.264/AVC) lub dokupić dekoder.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • antena dvb-t
  • DVB-T Opole
  • harmonogram
  • MPEG-4
  • nadajnik w Chrzelicach
  • nadajniki
  • programy
  • zasięg
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Anders Behring Breivik - zamachowiec z Norwegii

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.