Ruszajcie na grzyby z nto. Specjalna mapa dla amatorów grzybów

Dodano: 10 sierpnia 2011, 5:30 Autor:

Ruszajcie na grzyby z nto. Specjalna mapa dla amatorów grzybów
Tego, które tereny są najlepsze, nie dowiecie się od grzybiarzy - oni nie chcą zdradzać "swoich” miejsc. My więc przygotowaliśmy specjalną mapę dla czytelników nto.

Bory Niemodlińskie to dla amatorów grzybobrania jedno z ulubionych miejsc na Opolszczyźnie. Na parkingu w lesie tuż za Dzikowem stoi codziennie kilkanaście samochodów z różnych części województwa.

Sławomir Sułek zabrał żonę oraz trzech synów (13-letniego Dawida, 6-letniego Adriana i 2-letniego Łukasza) i przyjechał tu aż z Głuchołaz. - Mam tydzień wolnego, więc postanowiłem spędzić z rodziną czas na łonie natury - mówi. - Muszę nauczyć synów, jak odróżniać grzyby jadalne od trujaków, tak jak mnie kiedyś nauczył tego ojciec - tłumaczy.

Na dnie wiklinowego kosza leżą pierwsze podgrzybki i maślaki. - Ale dopiero weszliśmy do lasu. Zbieramy może z pięć minut - tłumaczy najstarszy z chłopców. - Przed nami trochę chodzenia, jeśli chcemy, żeby wystarczyło na sos grzybowy, zupę i jeszcze na wigilijne uszka - opowiada pan Sławomir i zastrzega, że dzieci grzyby zbierają, ale jeść raczej ich nie będą. - Tyle się słyszy o zatruciach, że nie chcemy ryzykować.

Mówi, że zbiera jedynie te grzyby, które zna. - Jak nie jestem pewien, to nie biorę. Nie warto, bo przez jednego grzyba można się na tamten świat przejechać - dodaje.

- Tata, popatrz. Ten może być? - rozmowę przerywa 6-letni Adrian i prezentuje dumnie znalezisko, ale pan Sławomir szybko studzi entuzjazm malucha. - Nie synku, to purchawka. Takich grzybków nie zbieramy - tłumaczy cierpliwie i maluch znowu biegnie w zarośla, by po chwili znaleźć dorodnego maślaka.

Jak mądrze zbierać grzyby? Praktyczne porady w środowym wydaniu NTO

Czytaj więcej o:
  • grzyby
  • lasy
  • nto
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.