W Opolu będą leczyć zakażonych wirusem HIV

Redakcja
Pacjenci nie muszą już jeździć do klinik, niezbędną pomoc i leki otrzymają w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

O leczenie zakażonych wirusem HIV opolski szpital starał się od roku. Przystąpił do konkursu, ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia. Właśnie nadeszła wiadomość, że go wygrał.

Pacjenci z wirusem HIV będą leczeni na Oddziale Chorób Zakaźnych. - Wynik konkursu został dopiero co ogłoszony, ale przyjmować tych chorych zaczniemy od połowy października - zapowiada Wiesława Błudzin, ordynator oddziału. - Wiemy, że na tę wiadomość pacjenci z Opolszczyzny czekali z niecierpliwością. Dotąd na badania, leczenie i po niezbędne leki antyretrowirusowe musieli jeździć do kliniki we Wrocławiu lub do Chorzowa, gdzie mieści się oddział dla chorych na AIDS. Takie rozwiązanie było dla nich i uciążliwe, i kosztowne.

Obecnie takich chorych, którzy są pod stałą opieką lekarzy w naszym województwie, jest ok. 30. - Będziemy ich stopniowo przejmować, jeśli oczywiście wyrażą taką chęć, bo pacjent ma prawo wyboru placówki, w której chce się leczyć - zaznacza dr Wiesława Błudzin. - Przybędą też pacjenci nowi. W tym roku na naszym oddziale wykryliśmy wirusa HIV u czterech osób.

Leki dla zakażonych wirusem HIV oddział będzie otrzymywać z Krajowego Centrum ds. HIV i AIDS w Warszawie, które przydziela je centralnie wszystkim ośrodkom w kraju.

- Leków antyretrowirusowych jest kilkaset, są stale udoskonalane, bo wirus się zmienia, a każdemu pacjentowi dobiera się indywidualnie cały zestaw - wyjaśnia dr Błudzin. - Celem terapii jest hamowanie rozwoju wirusa we krwi lub jego minimalizowanie oraz wzmocnienie układu immunologicznego.

Szpital Wojewódzki przygotowywał się już stopniowo do wdrożenia leczenia osób zakażonych HIV.

- Musieliśmy spełnić wszystkie wymogi, jakie stawia się klinikom - podkreśla Renata Ruman-Dzido, dyrektor szpitala. - Najpierw oddział przeszedł gruntowny remont. Lekarze i pielęgniarki odbyli specjalne szkolenia, potwierdzone certyfikatami. Musieliśmy również uzyskać pozytywną opinię konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych oraz kierownika kliniki o tym profilu we Wrocławiu, z którą nasz oddział na co dzień współpracuje.

W opolskim szpitalu działa również nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne oraz laboratorium analityczne, gotowe na wykonywanie niezbędnych badań krwi u pacjentów zakażonych wirusem HIV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska