Apolonia Klepacz: ogród botaniczny w Prószkowie

Redakcja
Od kilku już lat "kiełkuje" w środowisku opolskim inicjatywa organizacji ogrodu botanicznego, dla którego rozważano różne lokalizacje, takie jak wyspa Bolko, tereny obok Skansenu w Bierkowicach, czy zespół pałacowo-parkowy w Dąbrowie Niemodlińskiej.

Ale najlepszą i najbardziej racjonalną lokalizacją jest teren Pomologii w Prószkowie, czyli zabytkowy zespół parkowy z przylegającymi do niego gruntami starych sadów i pól uprawnych o powierzchni ok. 80 ha. Teren ten ulega obecnie postępującej dewastacji, którą należy zatrzymać i podjąć natychmiastowe działania na rzecz utworzenia tam ogrodu botanicznego - placówki naukowej i jednocześnie atrakcji turystycznej regionu.

Zespół ten ma 150 letnią historię, w którą wpisane są tradycje ogrodnicze. Od roku 1847 funkcjonowała tam Królewska Akademia Rolnicza, Królewski Instytut Pomologiczny i Niższa Roczna Szkoła Ogrodniczą, która działała do roku 1944. W powojenną historię tego terenu wpisano ponownie funkcjonowanie szkół ogrodniczych. Niestety obecny Zespół Szkół im. Józefa Warszewicza stracił swój dawny profil ogrodniczy, stąd utrzymanie terenu parkowego i sadów z bogactwem jego biologicznej różnorodności stało się dla szkoły poważnym ciężarem.

Podjęta w styczniu 2010 roku nieudana, z powodu bierności decydentów lokalnych i regionalnych, społeczna inicjatywa stworzenia Koalicji na rzecz Pomologii oraz pozytywny przykład powstającego w Mikołowie Śląskiego Ogrodu Botanicznego stały się impulsem do zainteresowania się Pomologią. I wiosną 2010 roku zorganizowałam (wtedy jako radna województwa) wyjazd studyjny do Mikołowa dla przedstawicieli opolskich uczelni, samorządów gminy, powiatu i województwa oraz Stowarzyszenia "Zielona Ziemia", To co zobaczyliśmy utwierdziło mnie w przekonaniu, że organizacja Ogrodu Botanicznego w Prószkowie jest zdecydowanie łatwiejsza niż w Mikołowie., bowiem istniejące na terenie Pomologii bogate zasoby przyrodnicze obejmujące: zespół parkowy, sady oraz wolne tereny pod nowe nasadzenia, to praktycznie gotowa część przyszłego ogrodu. Podczas gdy w Mikołowie ogród zakładano w szczerym polu .

Wierzę, że idea ratowania Pomologii i utworzenia tam ogrodu botanicznego zyska wielu sprzymierzeńców i zmaterializuje się w najbliższych czterech latach. Będzie przedsięwzięciem pełniącym funkcje naukowe, poznawcze oraz rekreacyjno-turystyczne i promocyjne

A sukces i doświadczenia Śląskiego Ogrodu Botanicznego oraz spora grupa entuzjastów i lokalnych sprzymierzeńców tej idei napawają mnie optymizmem.

Apolonia Klepacz
kandydatka SLD do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska