Opolskie głosuje! Wybieramy 12 posłów i trzech senatorów

Archiwum
Archiwum
831 tys. Opolan może dzisiaj oddać głos w wyborach parlamentarnych. Wybieramy 12 posłów na Sejm z okręgu obejmującego całe województwo oraz 3 senatorów w trzech jednomandatowych okręgach wyborczych.

Na Opolszczyźnie utworzono 814 obwodowych komisji wyborczych. W każdej z nich zasiada od 5 do 9 osób.

Aż 243 lokale wyborcze zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (będzie w nich można głosować także z pomocą nakładek dla niewidomych alfabetem Braille'a).

Utworzono 58 tzw. odrębnych obwodów do głosowania - w szpitalach, aresztach śledczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych itd.

- Lokale wyborcze w tegorocznych wyborach parlamentarnych zostały praktycznie wszędzie wyznaczone w tych samych miejscach, w których głosowaliśmy w ostatnich wyborach samorządowych - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Głos w wyborach oddajemy w tym lokalu, w którym figurujemy w spisie wyborców.

Idąc na wybory, należy koniecznie zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzającym naszą tożsamość.

- Najlepiej, jeśli będzie to dowód osobisty - dodaje Rafał Tkacz - Ale wystarczy też prawo jazdy, książeczka wojskowa, paszport, legitymacja ubezpieczeniowa itp. Zwracam uwagę, że nie będzie możliwości oddania głosu bez posiadania takiego dokumentu, nawet jeśli wyborca jest znany członkom obwodowej komisji wyborczej.

W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania - białą i żółtą. Zobacz, jak oddać ważny głos

Osoby, które do przedwyborczej soboty włącznie, trafią do szpitala, mogą tam, jeśli sobie tego życzą, zostać dopisane do spisu wyborców i w wyznaczonym w szpitalu odrębnym obwodzie, oddać głos. Dopisanie do spisu będzie możliwe także w niedzielę, ale dopiero po sprawdzeniu, że pacjent szpitala nie oddał głosu wcześniej w swoim obwodzie.

Jeśli wyborca został wypisany ze szpitala w tygodniu poprzedzającym wybory - w środę lub w któryś kolejny dzień, może mimo to zagłosować w tym szpitalu, który opuścił, ponieważ został tam już włączony do spisu wyborców.

- Jeżeli taka osoba chce oddać głos w swojej, zgodnej z zameldowaniem, obwodowej komisji, może to uczynić - wyjaśnia Rafał Tkacz - Musi jednak zabrać ze sobą do lokalu wyborczego kartę wypisową ze szpitala. Na tej podstawie komisja dopisze ją z powrotem do spisu.

Od północy z piątku na sobotę aż do zamknięcia ostatniego lokalu w Polsce w niedzielny wieczór trwa cisza wyborcza.

- W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji na rzecz jakiejkolwiek listy lub kandydata - przypomina Rafał Tkacz. - Oczywiście, plakaty zawieszone trwale przed rozpoczęciem ciszy mogą zostać na swoim miejscu. Natomiast niedozwolone jest prezentowanie reklam wyborczych na autobusach i innych pojazdach znajdujących się w ruchu. Nie wolno także używać do agitacji zmieniających się obrazów na ekranach elektronicznych. Żadnej agitacji nie wolno prowadzić w lokalu wyborczym, w budynku, w którym ten lokal się znajduje, ani na jego ogrodzeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska