Topola z Opola walczy tytuł Drzewa Roku!

eko.opole.pl
Topola stoi w głębi pola niemal naprzeciwko cmentarza przy  ulicy Krapkowickiej.
Topola stoi w głębi pola niemal naprzeciwko cmentarza przy ulicy Krapkowickiej. eko.opole.pl
Kilkusetletnia topola z Wójtowej Wsi startuje w konkursie "Drzewo Roku". Nie dlatego, że jest wyjątkowo stara czy piękna, ale w powodu związanej z nią... legendy.

A historia, która krążyła wśród mieszkańców na długo przed przyłączeniem Wójtowej Wsi do Opola mówi o wydarzeniach sprzed około 200 lat.

To wtedy pod topolą mieli się zatrzymać na noc kupcy, którzy zmierzali na targ do Opola. Gdy zapadł zmierzch zbójcy najpierw podstępnie ich uśpili, a potem zamordowali.

Zdobyty majątek zakopali pod topolą, a wozy i zwłoki podpalili. Przedtem umówili się, że za rok, gdy sprawa przycichnie wrócą i wykopią wspólnie zdobycz.

Ale herszt bandy miał inny plan. Pół roku później sam, nocą, pojawił się pod topolą i zaczął wyciągać skarb. Gdy już trzymał kosztowności w rękach, nagle uderzył piorun i zabił zbója.

Rankiem odnaleźli go okoliczni mieszkańcy i szybko skojarzyli z wcześniejszą zbrodnią.

Potwierdziło to dochodzenie, a kosztowności i trup pozwoliły rozwikłać zagadkową śmierć kupców i złapać resztę zbójników (ponoć skończyli żywot na katowskim stryczku).

Tyle legenda - zaczerpnięta z portalu internetowego eko.opole.pl - dzięki której topola powalczy z drzewami z całej Polski w konkursie "Drzewo Roku".

Jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu i dlatego organizator, ekologiczny klub Gaja, szuka drzew i promuje w Polsce takie, które wywołują emocje i jednoczą ludzi.

- Nie muszą być największe, najstarsze i w centralnych miejscach, ale muszą mieć jakąś ciekawą historię - przyznaje Małgorzata Rabiega, naczelnik wydziału ochrony środowiska w urzędzie miasta.

I stąd właśnie pomysł na zgłoszenie topoli, którą stoi w głębi pola niemal naprzeciwko cmentarza przy ulicy Krapkowickiej.

Kandydatka ma spore rozmiary. Jest wysoka na około 35 metrów, a jej obwód to 628 cm.

"Dziura" w pniu jest na tyle duża, że mieści się w niej dorosły człowiek. Pomimo tego w koronie drzewa jest tylko kilka suchych gałęzi, co świadczy o dużej witalności topoli.

Na razie nasze drzewo znalazło się w pierwszej fazie konkursu wspólnie z ponad 70 innymi kandydatami. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wybierze 11 finalistów.

Laureata będzie już wybierać cała Polska. Głosowanie internautów rozpocznie się 1 czerwca 2012 roku.

W ratuszu już myślą o kolejnej edycji konkursu i stąd pomysł, aby sami opolanie zgłaszali drzewa na adres e-mailowy: [email protected].

- Szukamy drzew z ciekawą historią, budzących emocje lub takich, które po prostu opolanie kochają - tłumaczy Rabiega.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska