Praszka sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia

Dodano: 23 grudnia 2011, 10:30 Autor:

Na początku XX wieku miasto nad Prosną było miejscowością nadgraniczną. Na moście na Prośnie istniało jedno z większych polsko-niemieckich przejść granicznych. Niemal połowę mieszkańców miasta stanowili Żydzi.

 1 / 9Następne »

Praszka sprzed 100 lat

Praszka sprzed 100 lat

fot. Muzeum w Praszce, oprac. Mirosław Dragon

Przejście graniczne w Praszce na początku lat 30. ubiegłego wieku. Granicą polsko-niemiecką w Praszce był drewniany most na Prośnie. Rzeka ta oddzielała Praszkę od wsi Zawisna, która dzisiaj jest już częścią miasta. 1 września 1939 roku podporucznik Józef Górecki wraz z polskim strażnikiem granicznym wysadził most przed nadciągającymi wojskami niemieckimi. Dzisiejszy most został zbudowany w latach 50.

 1 / 9Następne »

Czytaj więcej o:
 • historia lokalna
 • Muzeum w Praszce
 • Praszka
Zobacz inne artykuły
 • Lasowice Wielkie sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia
  Na początku XX wieku była to niezwykła, dwujęzyczna wioska: w połowie polska, w połowie niemiecka, a na dodatek część wioski była katolicka, a druga część ewangelicka.

 • Byczyna sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia
  Kiedy w Kluczborku i Wołczynie świeciły jeszcze lampy gazowe, mieszkańcy Byczyny mieli już elektryczność. W mieście wybudowano elektrownię, inwestycja kosztowała aż 300 tysięcy marek.

 • Wołczyn sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia
  Na początku XX wieku ówczesny Konstadt był bogatym i znaczącym miastem. To była przemysłowa stolica powiatu kluczborskiego, niemal co roku firmy otwierali tu bogaci inwestorzy.

 • Strzelce Opolskie sto lat temu [zdjęcia]
  Miejscowy rynek tętnił życiem, a wąskie uliczki były cechą charakterystyczną dla miasta. Rewolucja przyszła wraz z nastaniem samochodów i elektryczności.

 • Kluczbork sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia i film
  Na początku XX wieku wizytówką ówczesnego Kreuzburga było Dwunastu Apostołów - kompleks kamienic w Rynku. Po pożarze w 1925 roku ocalały tylko trzy części budynku.

 • Zębowice sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia
  Przed wojną w bogatej wiosce była nawet taksówka. Taksówkarz Anton Jendrzej woził ludzi czarnym mercedesem m.in. na stację kolejową, skąd można było dojechać do Tarnowskich Gór.

 • Tną pensje urzędników w Praszce
  Od 1 marca wszystkich urzędników z urzędu miejskiego w Praszce magistratu czeka 10-procentowa obniżka pensji.

 • Rudniki sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia
  Na początku XX wieku w Rudnikach stał jeszcze okazały drewniany dwór z połowy XVII wieku. Nie zniszczyły go wojny ani pożary. Rozebrali go za to ludzie 50 lat temu.

 • Radłów sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia
  Dzisiaj Radłów jest stolicą gminy, ale na początku XX wieku mieszkańcy wsi nie mieli nawet własnego kościoła. Postanowili zatem zbudować na miejscu świątynię. Byli tak zdesperowani, że nie zważali nawet na sprzeciw proboszcza!

 • Gorzów Śląski sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia
  Przed wojną była tu polsko-niemiecka granica między Landsbergiem (czyli ówczesnym Gorzowem) a Praszką. Ale gorzowianie żenili się z praszkowiankami, chodzili też do Polski na zakupy.

 • Przedwojenne Opole na starych pocztówkach [zdjęcia]
  Ulica Krakowska, Reymonta, plac Kopernika, dworzec główny - to tylko niektóre fotografie z kolekcji Michała Szybkowskiego. Jak przed wojną wyglądało miasto?

 • Stary Kluczbork po liftingu. Zobacz zdjęcia
  Dzięki dotacji unijnej odnowiono dziesięć zabytkowych kamienic w centrum miasta. To dopiero pierwszy etap wielkiego remontu starówki. Trwa renowacja zabytkowego ratusza.

 • Dobrodzień sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia
  Przed wiekiem popularne wśród dobrodzienian było powiedzenie: "W Oleśnie pycha, w Lublińcu błoto, w Dobrodzieniu złoto”. Miasto stolarzy przeżywało wtedy swój rozkwit. Paradoksem jest, że swój rozkwit Dobrodzień zawdzięcza katastrofie.

 • Olesno sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia
  Przez 100 lat z krajobrazu miasta zniknęło mnóstwo starych budynków. Dawny Rosenberg z początków XX wieku można dzisiaj oglądać tylko na starych pocztówkach i fotografiach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Olesno-Rosenberg: czy powinno się wprowadzić w Oleśnie tablice dwujęzyczne?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 460.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.