Opolskie szpitale postarają się o pompy insulinowe z WOŚP

Archiwum
Zdaniem Romana Kolka, marnotrawstwem byłoby niewystąpienie do WOŚP o pompy insulinowe.
Zdaniem Romana Kolka, marnotrawstwem byłoby niewystąpienie do WOŚP o pompy insulinowe. Archiwum
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała 40 mln zł (na Opolszczyźnie około 500 tys. zł) i chce za nie kupić pompy insulinowe, które ciężarne kobiety mogłyby bezpłatnie pożyczać na czas całej ciąży. Na Opolszczyźnie nie ma ani jednej takiej wypożyczalni. WOŚP może to zmienić.

- Dzięki wielkiemu sercu setek tysięcy ludzi możemy kupić pompy insulinowe dla większej liczby placówek! - mówi Jurek Owsiak - Każda kobieta ciężarna chorująca na cukrzycę mogłaby wypożyczyć pompę blisko miejsca swego zamieszkania. Szpitale, zgłaszajcie się!

Ale z Opolszczyzny nikt się nie zgłosił. Duża poradnia diabetologiczna jest w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu.

- "Wypożyczalnia" pomp dla ciężarnych dobrze by tam funkcjonowała - mówi Grzegorz Gramza z opolskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków działacz inicjatywy Słodcy, Młodzi, Aktywni. Poradnia już zajmuje się wypożyczaniem pomp insulinowych, finansowanych przez NFZ.

- Jednak w przypadku kobiety ciężarnej kwalifikacji powinien też dokonać lekarz położnik. Mamy diabetologów, ale położników - nie. - mówi dyrektor WCM Marek Piskozub. I dodaje: - Mogę wesprzeć specjalistą szpital ginekologiczno-położniczy.

Dyrektor wojewódzkiego szpitala ginekologiczno-położniczego w Opolu, Aleksandra Kozok: - Kobieta ciężarna jest prowadzona przez diabetologów, i to poradnie diabetologiczne powinny przejąć prezent Orkiestry, a nie my...
Marek Drobik, dyrektor szpitala MSWiA w Opolu (tu też jest poradnia diabetologiczna, a także ginekologiczna): - Nie przyjmujemy porodów. Chcę nawiązać współpracę ze szpitalem ginekologicznym, na razie to początek drogi, jeszcze nie złapałem kontaktu...
- Zespół diabetologiczno-położniczy nie musi być w jednym budynku. Lekarz z ośrodka diabetologicznego musi wskazać pacjentce ośrodek ginekologiczny, w którym kobieta będzie mogła bezpiecznie urodzić dziecko będąc podłączona do pompy insulinowej. Ośrodek ginekologiczny musi przejść specjalne szkolenie obsługi pomp insulinowych. - wyjaśnia Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP.

Orkiestra czeka na zgłoszenia zainteresowanych placówek. Kto się nie zgłosi sam - nie będzie brany pod uwagę przy przydziale pomp.

- Szpitalom bardziej opłaca się amputacja stopy, w konsekwencji powikłań po cukrzycy, niż wspierania życia cukrzyka nowoczesnymi metodami leczenia - kwituje jeden z członków PSD.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa od spraw medycznych zapewnił nas wczoraj: - To byłoby marnotrawstwo, gdybyśmy nie wystąpili o pompy. W poniedziałek stosowne pismo pójdzie z urzędu marszałkowskiego do WOŚP. Rozmawiałem też z dyrektorem WCM, Nie ma żadnego problemu, aby działająca tam poradnia wzięła udział w programie Owsiaka. Naszym zdaniem spełnia kryteria.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska