Czy za znieczulenie ma płacić pacjent?

Dodano: 16 kwietnia 2012, 7:00 Autor:

Spór w tej sprawie między NFZ i Szpitalem Wojewódzkim w Opolu rozstrzygnie sąd.

Jeden z pacjentów, który zgłosił się ze skierowaniem na badanie kolonoskopowe do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, bardzo się zdziwił, gdy kazano mu za znieczulenie zapłacić 120 zł. Badanie do przyjemnych nie należy, więc nie widział innego wyjścia i opłatę wniósł. Poskarżył się jednak na to w opolskim Oddziale NFZ, a ten przeprowadził w szpitalu kontrolę.

- Skarga się potwierdziła - mówi Beata Cyganiuk, rzecznik prasowy opolskiego NFZ. - Okazało się, że w Szpitalu Wojewódzkim wykonuje się kolonoskopie bez pobierania opłat za znieczulenie tylko u tych pacjentów, którzy akurat są hospitalizowani. Natomiast od osób, które przychodzą tylko się zbadać w tzw. trybie ambulatoryjnym, żąda się pieniędzy. To niedopuszczalne. Po pierwsze, publiczna placówka służby zdrowia nie może stosować takich praktyk. Po drugie, znieczulenie jest elementem badania, czyli świadczenia zdrowotnego, zakontraktowanego i opłacanego przez NFZ. Co to za podział na pacjentów bardziej i mniej uprzywilejowanych?


Opolski fundusz twierdzi, że to niedopuszczalne, aby szpital pobierał od pacjenta 120 złotych za kolonoskopię ze znieczuleniemZa pobieranie opłat NFZ nałożył na Szpital Wojewódzki karę umowną. Potrącił mu z kontraktu pewną kwotę, wysokości której rzecznik nie chce ujawnić. W odpowiedzi szpital, czując się pokrzywdzony, podał w grudniu ub.r. roku opolski NFZ do sądu.

- Sąd Rejonowy w Opolu oddalił jednak powództwo cywilne przeciwko NFZ w całości, ale szpital nie daje za wygraną i odwołał się do Sądu Okręgowego - dodaje Beata Cyganiuk. - Jak to się zakończy, zobaczymy. Uważamy jednak, że racja jest po naszej stronie.
Renata Ruman Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego, którą prosiliśmy o rozmowę, nie znalazła na to czasu.

- Znam sprawę, ale dopóki sąd jej nie rozstrzygnie, nie chciałbym wypowiadać swojej opinii - stwierdza Roman Kolek, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia. - Badania kolonoskopowe można i trzeba wykonywać ambulatoryjnie, tylko należałoby wypracować jednolite w całym kraju sposoby ich wyceny. NFZ płaci za samo badanie. Tymczasem znieczulenie jest kosztowne, gdyż wymaga obecności anestezjologa, zastosowania odpowiednich leków, sprzętu. Musi być bezpieczne.

Są jednak szpitale na Opolszczyźnie, które nie pobierają żadnych opłat za znieczulenie przy kolonoskopii i sobie radzą. Należy do nich m.in. szpital w Ozimku (gdzie bada się coraz więcej Opolan) czy WCM w Opolu. - Jeśli ktoś sobie życzy, to bez problemu dostaje znieczulenie za darmo - zapewnia Marek Piskozub, dyrektor WCM. - Zapada w krótki sen i budzi się już po badaniu. Dzięki temu nie odczuwa stresu, ani żadnego dyskomfortu.

Czytaj więcej o:
  • gastroskopia
  • kolonoskopia
  • szpital wojewódzki
  • znieczulenie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.