Czy za znieczulenie ma płacić pacjent?

sxc
sxc
Spór w tej sprawie między NFZ i Szpitalem Wojewódzkim w Opolu rozstrzygnie sąd.

Jeden z pacjentów, który zgłosił się ze skierowaniem na badanie kolonoskopowe do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, bardzo się zdziwił, gdy kazano mu za znieczulenie zapłacić 120 zł. Badanie do przyjemnych nie należy, więc nie widział innego wyjścia i opłatę wniósł. Poskarżył się jednak na to w opolskim Oddziale NFZ, a ten przeprowadził w szpitalu kontrolę.

- Skarga się potwierdziła - mówi Beata Cyganiuk, rzecznik prasowy opolskiego NFZ. - Okazało się, że w Szpitalu Wojewódzkim wykonuje się kolonoskopie bez pobierania opłat za znieczulenie tylko u tych pacjentów, którzy akurat są hospitalizowani. Natomiast od osób, które przychodzą tylko się zbadać w tzw. trybie ambulatoryjnym, żąda się pieniędzy. To niedopuszczalne. Po pierwsze, publiczna placówka służby zdrowia nie może stosować takich praktyk. Po drugie, znieczulenie jest elementem badania, czyli świadczenia zdrowotnego, zakontraktowanego i opłacanego przez NFZ. Co to za podział na pacjentów bardziej i mniej uprzywilejowanych?

Opolski fundusz twierdzi, że to niedopuszczalne, aby szpital pobierał od pacjenta 120 złotych za kolonoskopię ze znieczuleniem

Za pobieranie opłat NFZ nałożył na Szpital Wojewódzki karę umowną. Potrącił mu z kontraktu pewną kwotę, wysokości której rzecznik nie chce ujawnić. W odpowiedzi szpital, czując się pokrzywdzony, podał w grudniu ub.r. roku opolski NFZ do sądu.

- Sąd Rejonowy w Opolu oddalił jednak powództwo cywilne przeciwko NFZ w całości, ale szpital nie daje za wygraną i odwołał się do Sądu Okręgowego - dodaje Beata Cyganiuk. - Jak to się zakończy, zobaczymy. Uważamy jednak, że racja jest po naszej stronie.
Renata Ruman Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego, którą prosiliśmy o rozmowę, nie znalazła na to czasu.

- Znam sprawę, ale dopóki sąd jej nie rozstrzygnie, nie chciałbym wypowiadać swojej opinii - stwierdza Roman Kolek, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia. - Badania kolonoskopowe można i trzeba wykonywać ambulatoryjnie, tylko należałoby wypracować jednolite w całym kraju sposoby ich wyceny. NFZ płaci za samo badanie. Tymczasem znieczulenie jest kosztowne, gdyż wymaga obecności anestezjologa, zastosowania odpowiednich leków, sprzętu. Musi być bezpieczne.

Są jednak szpitale na Opolszczyźnie, które nie pobierają żadnych opłat za znieczulenie przy kolonoskopii i sobie radzą. Należy do nich m.in. szpital w Ozimku (gdzie bada się coraz więcej Opolan) czy WCM w Opolu. - Jeśli ktoś sobie życzy, to bez problemu dostaje znieczulenie za darmo - zapewnia Marek Piskozub, dyrektor WCM. - Zapada w krótki sen i budzi się już po badaniu. Dzięki temu nie odczuwa stresu, ani żadnego dyskomfortu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska