Test gimnazjalny 2012 - pytania i odpowiedzi [egzamin]

Archiwum
Egzamin gimnazjalny 2012. Pytania i odpowiedzi na www.nto.pl/testy
Egzamin gimnazjalny 2012. Pytania i odpowiedzi na www.nto.pl/testy Archiwum
Egzamin gimnazjalny potrwa trzy dni. We wtorek pierwsze testy - z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. W środę przedmioty ścisłe - biologia, chemia, geografia, fizyka i matematyka. W czwartek język obcy.

We wtorek początek nowego - trudniejszego - egzaminu gimnazjalnego. Zdaje go ponad 10 tysięcy opolskich uczniów.

To najważniejsze wydarzenie w szkolnym życiu 16-latków. Przez trzy dni będą wykazywać się zdobytą przez trzy lata nauki w gimnazjum wiedzą z najważniejszych przedmiotów. Po raz pierwszy uczniowie III klas będą zdawać egzamin w nowej formule. Dotąd mieli do rozwiązania trzy arkusze egzaminacyjne, teraz będzie ich - dla większości - aż sześć.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w liście do gimnazjalistów radził im potraktować egzamin jak bardzo ważną klasówkę. Zestresowani uczniowie podeszli do niego raczej jak do matury.

ZOBACZ: Egzamin gimnazjalny 2012 - pytania i odpowiedzi

- Od wielu tygodni nic innego nie robię tylko siedzę w książkach i rozwiązuję testy - mówi Dominika z opolskiej "piątki" - Mam koleżanki, które w ostatnim tygodniu już nie chodziły do szkoły. Wkuwały od rana do wieczora.

We wtorek przedmioty humanistyczne. Egzamin rozpocznie się od testu z historii i wiedzy o społeczeństwie i potrwa godzinę.

Zobacz:
Egzamin gimnazjalny 2012 - historia i WOS
Egzamin gimnazjalny 2012 - język polski
Egzamin gimnazjalny 2012 - test przyrodniczy
Egzamin gimnazjalny 2012 - matematyka

Po trzech kwadransach przerwy uczniowie przez 90 minut będą pisać egzamin z języka polskiego.

W środę sprawdzana będzie wiedza i umiejętności gimnazjalistów z przedmiotów ścisłych.

Najpierw rozwiążą test z biologii, chemii, geografii i fizyki.

Potem dostaną odrębny arkusz poświęcony wyłącznie zadaniom matematycznym.

Czwartek to dzień języków obcych na egzaminie gimnazjalnym. Wszyscy uczniowie najpierw rozwiążą arkusz na poziomie podstawowym, a ci, którzy naukę wybranego języka kontynuowali od podstawówki, dodatkowo napiszą go na poziomie rozszerzonym.

- Egzamin będzie trudniejszy i bardziej wymagający. Dokładniej sprawdzi to, czego uczniowie się nauczyli - mówi Joanna Raźniewska, dyrektor Zespołu Szkół, w skład którego wchodzi PG 9 w Opolu.

Na Opolszczyźnie do egzaminu gimnazjalnego przystąpi 10 244 uczniów. Prawie 8,2 tys. będzie zdawać egzamin z języka na poziomie rozszerzonym. Trzy czwarte gimnazjalistów wybrało język angielski, reszta zdecydowała się na niemiecki. 40 uczniów będzie zdawać język rosyjski, a 22 francuski.

Chociaż egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać, jego wynik będzie się liczyć podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Po raz pierwszy uwzględniony też zostanie wynik z języka obcego, ale tylko na poziomie podstawowym.

Wyniki dotrą do szkół 22 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska