Euro 2012. W czerwcu wrócą kontrole na polsko-czeskiej granicy

Straż graniczna
Kontrola będzie miała charakter mobilny, przy użyciu tzw. schengenbusów – samochodów wyposażonych w sprzęt umożliwiający szybkie i dokładne sprawdzenie dokumentów osób i pojazdów.
Kontrola będzie miała charakter mobilny, przy użyciu tzw. schengenbusów – samochodów wyposażonych w sprzęt umożliwiający szybkie i dokładne sprawdzenie dokumentów osób i pojazdów. Straż graniczna
Pomiędzy 4 czerwca a 1 lipca 2012 na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą wróci kontrola graniczna. Ma to związek z organizacją przez Polskę mistrzostw piłkarskich Euro 2012.

W momencie przywrócenia kontroli granicznej, granicę lądową będzie można przekraczać w wyznaczonych miejscach.

Na lotniskach kontroli granicznej mogą zostać poddani podróżni z wytypowanych lotów Schengen, a w portach morskich - uczestnicy wybranych rejsów promowych.

Działania te będą prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na szlakach komunikacyjnych przecinających granicę państwową.

Kontrola będzie miała charakter mobilny, przy użyciu tzw. schengenbusów - samochodów wyposażonych w sprzęt umożliwiający szybkie i dokładne sprawdzenie dokumentów osób i pojazdów.

Działania straży granicznej prowadzone będą wyrywkowo, wobec wytypowanych pojazdów i osób, w sposób nieuciążliwy dla podróżnych, gwarantujący niezakłócony i płynny ruch.

Podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty lub paszport).

Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania dokumentów potwierdzających tożsamość i uprawniających do przekraczania granicy oraz potwierdzających prawo pobytu na terytorium strefy Schengen.

W przypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, zostaną wydane decyzje o odmowie wjazdu na terytorium RP.

Aby przywrócenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej było jak najmniej uciążliwe dla podróżnych, Straż Graniczna na czas jej trwania, wzmocni współpracę z innymi służbami krajowymi (Policją, Służbą Celną, Inspekcją Transportu Drogowego, Żandarmerią Wojskową itp.) oraz ze służbami granicznymi innych państw, których funkcjonariusze również uczestniczyć będą w działaniach kontrolnych.

Kraj członkowski UE po uprzednim powiadomieniu pozostałych państw i Komisji Europejskiej może przywrócić kontrolę graniczną na części lub na całym odcinku granicy wewnętrznej na czas ograniczony, nie dłuższy niż 30 dni lub na przewidywany okres trwania poważnego zagrożenia, jeżeli przekracza on 30 dni.

Kontrola graniczna może być też przywrócona w portach morskich i na lotniskach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska