Gołębie niszczą mosty w Opolu? Tak twierdzą drogowcy

Redakcja
Paweł Stauffer
Miejski Zarząd Dróg twierdzi, że gołębie odchody niszczą i mocno utrudniają konserwację mostów. Drogowcy nie dostali jednak zgody na szybką likwidację ptasich gniazd.

MZD chciał do końca sierpnia usunąć kilkadziesiąt ptasich gniazd z mostów na ulicy Korfantego, Wrocławskiej i Nysy Łużyckiej.

Jak przekonują drogowcy to konieczne, aby przeprawy można było dobrze zabezpieczyć m.in. przed wilgocią, a wcześniej oczyścić je z gołębich odchodów, niszczących stal i beton.

- W niektórych miejscach odchody zalegają na płaszczyznach o grubości kilku centymetrów! - alarmuje Piotr Rybczyński, wicedyrektor MZD. - Firma, która miała te prace wykonać, stwierdziła, że bez usunięcia gniazd, nie sposób dobrze oczyścić konstrukcji i dlatego chcieliśmy je zlikwidować. Od kilku lat z gołębiami mamy spory problem, bo nie wiedzieć czemu, upodobały sobie szczególnie mosty w centrum Opola, które gołębnikami przecież nie są.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - którą MZD musiał poprosić o zgodę na likwidację gniazd - nie zgodziła się z tymi argumentami. Jej pracownicy obejrzeli gniazda pod mostami.

Stwierdzili, że wprawdzie ich likwidacja nie zachwieje populacją miejskich gołębi, to z drugiej strony uznali, że nie wymagają one natychmiastowego usunięcia, a same ptaki i ich odchody nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla konstrukcji przepraw.

- Miejski Zarząd Dróg zaproponował nam usunięcie gniazd w okresie lęgowym, wówczas gdy zasiedlają je pisklęta, a na to prawo pozwala tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach - tłumaczy Justyna Kantorczyk-Gałkiewicz, zastępca dyrektora w RDOŚ. - Tymczasem zgodnie z prawem puste gniazda można usuwać z obiektów budowlanych w okresie od 16 października do końca lutego i wówczas drogowcy nie muszą nas nawet zawiadamiać, gdy tak postępują. Uważamy, że w przypadku mostów w Opolu MZD powinno wykonać prace właśnie w tym okresie.

Podobnie sądzą ornitolodzy, którzy przygotowali specjalną ekspertyzę dla MZD. Oni również zwrócili uwagę, że przy oczyszczaniu przepraw dojdzie do zniszczenia gniazd i zasugerowali, aby operację przeprowadzić jesienią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska