Tadeusz Mazowiecki odebrał w Opolu Złoty Most Dialogu 2010

Redakcja
Nagrodę przyznano w plebiscycie organizowanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i samorząd województwa opolskiego za zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania.
Nagrodę przyznano w plebiscycie organizowanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i samorząd województwa opolskiego za zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania. Złoty Most Dialogu 2010 otrzymał Tadeusz Mazowiecki, pierwszy demokratycznie wybrany premier Polski oraz były kanclerz Niemiec, Helmut Kohl.

Złoty Most Dialogu dla Tadeusza Mazowieckiego

Złoty Most Dialogu 2010 otrzymał Tadeusz Mazowiecki, pierwszy demokratycznie wybrany premier Polski oraz były kanclerz Niemiec, Helmut Kohl.

To oni w 1989 roku rozpoczęli proces pojednania polsko-niemieckiego, którego symbolem stała się msza w Krzyżowej, podczas której obaj politycy podali sobie ręce i przekazali znak pokoju.

Ich polityka zaowocowała najpierw zawarciem polsko-niemieckiego traktatu granicznego, a w 1991 podpisaniem traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

- Skończyła się wtedy epoka stawiania murów, a zaczęła epoka budowania mostów. Cieszę się, że mogłem w tym uczestniczyć - powiedział Tadeusz Mazowiecki odbierając dziś w Opolu nagrodę.

Były premier przypomniał, jakie przeszkody musieli pokonać obaj politycy, by zacząć te mosty budować. W Polsce komunistycznej twierdzono, że nie ma u nas żadnej mniejszości niemieckiej. W Niemczech uważano, że sprawy granic można uregulować tylko traktatem pokojowym.

- Zależało nam na sprawie granic, by Polska w nową rzeczywistość polityczną weszła bez tego problemu, ale nie chodziło tylko o poprawę stosunków między państwami, lecz o głębszy proces pojednania - mówił Tadeusz Mazowiecki. - Przyszedłem do polityki w historycznym momencie z poczuciem, że mogę mieć wpływ na bieg historii, że mogę rozwiązać historyczny problem.

Kiedy kapituła przyznała Złote Mosty Dialogu w uroczystości na Górze Św. Anny w 2010 roku nie mogli wziąć udziału jej główni bohaterowie. Helmut Kohl otrzymał ją w październiku 2011 w swoim domu w Ludwigshafen. Na Tadeusza Mazowieckiego w Opolu trzeba było dłużej poczekać.

- Patrząc na piękne Opole widzę, że to, co zaczęło się w Krzyżowej, tutaj dalej się wspaniale rozwija - powiedział.

Dzisiejszą uroczystość poprzedziła dyskusja o Polsce i Niemczech z udziałem Christopha Bergnera, pełnomocnika rządu RFN ds. wysiedlonych i mniejszości narodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska