Będą uczyć dwujęzycznie

Redakcja
W nowym roku szkolnym nauczanie dwujęzyczne rozpocznie się m.in. w szkołach w Koźlu Rogach i w Dębskiej Kuźni oraz w przedszkolu w Opolu Groszowicach.
W nowym roku szkolnym nauczanie dwujęzyczne rozpocznie się m.in. w szkołach w Koźlu Rogach i w Dębskiej Kuźni oraz w przedszkolu w Opolu Groszowicach. Krzysztof Świderski
Komisja Petycji Bundestagu poparła postulaty edukacyjne MN. Od września w regionie ruszy kilka nowych placówek dwujęzycznych.

Komisja Petycji Bundestagu przesłała do Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce (VdG) pismo, w którym informuje, iż - poprzez niemiecki MSZ - będzie wspierać dążenia edukacyjne mniejszości niemieckiej w Polsce. Chodzi przede wszystkim o postulaty zgłoszone przez Niemców w Polsce podczas obrad polsko-niemieckiego okrągłego stołu.

Przypomnijmy, że mniejszość zgłosiła tam m.in. potrzebę aktualizacji strategii edukacyjnej, rozszerzenie nauczania języka niemieckiego z poziomu 3 godzin języka mniejszości do - dopuszczalnego ustawowo - nauczania dwujęzycznego, kształcenia na poziomie akademickim specjalistów do nauczania dwujęzycznego oraz inspirowanie nauczycieli przez ministerstwo edukacji do pisania podręczników nie tylko do nauczania niemieckiego, ale także historii i geografii kraju ojczystego.

- Po zakończeniu obrad polsko-niemieckiego okrągłego stołu "na placu boju" pozostało trochę osamotnione Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i to może być przyczyną słabej realizacji umów tegoż stołu po polskiej stronie. Mam nadzieję, że impuls idący z MSZ obu krajów może pomóc sprawie - mówi Bernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG. - Po stronie niemieckiej tymczasem gotowe jest studium wykonalności i są pieniądze na stworzenie Domu Polskiego w Bochum, a od 1 lipca ruszyło nowe Biuro Polonii w Berlinie.

Także w obecnej sytuacji prawnej mniejszość zapowiada, że od września ruszą kolejne placówki dwujęzyczne w regionie. Chodzi m.in. o szkołę podstawową w Koźlu Rogach prowadzoną przez stowarzyszenie z udziałem MN, o placówkę samorządową w Dębskiej Kuźni oraz o przedszkole w Opolu Groszowicach.

- Starania o uruchomienie nauczania dwujęzycznego w tym przedszkolu czyniły koła DFK w Groszowicach i w Malinie - mówi lider tego ostatniego, dr Norbert Honka. - Cieszlcy nas, że miasto wyraziło już zgodę, a nauczania dwujęzycznego chcieli także rodzice. Podkreślam, że także z rodzin większościowych, oni także widzą w nim szansę na rozwój swoich dzieci.

Jak poinformował Bruno Kosak, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego, do szkoły w Koźlu Rogach zapisało się już 91 uczniów szkoły i 24 przedszkolaków. Na finiszu jest także kompletowanie kadry nauczycielskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska