Rząd od państwowych urzędów zaczyna walkę z dyskryminacją

sxc.hu
Największy dystans społeczny Polacy mają wobec homoseksualistów i chorych psychicznie.
Największy dystans społeczny Polacy mają wobec homoseksualistów i chorych psychicznie. sxc.hu
Przeciwdziałać temu ma projekt "Równe traktowanie standardem dobrego rządzenia". Zaprezentowano go wczoraj w Opolu na drugiej z 16 konferencji regionalnych odbywających się pod hasłem "Administracja przeciw dyskryminacji".

- Celem ogólnym projektu jest podjęcie działań zmierzających do przygotowania administracji rządowej do tworzenia i monitorowania prawa oraz opracowywania i wdrażania odpowiednich strategii uwzględniających zasadę równości - poinformowała Barbara Szymborska, szefowa Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

"Wdrażanie" usprawni 51 koordynatorów ds. równego traktowania, którzy utworzą sieć we wszystkich ministerstwach, kancelarii premiera, urzędach wojewódzkich i wybranych instytucjach publicznych. W Opolu taki koordynator już jest. - Bo urzędnik ma być wzorem dla wszystkich - przekonywała posłanka Janina Okrągły.

- W moim urzędzie dyskryminacji nie ma - zapewnił wojewoda Ryszard Wilczyński - ale życie przynosi wiele jej przykładów.

Badacze z UJ przeprowadzili na razie sondażowe badania na temat dyskryminacji. Wynika z niego, że w Polsce odsetek osób, które subiektywnie odczuły gorsze traktowanie, jest niewielki. W świadomości społecznej problem braku tolerancji jest jednak dużo poważniejszy.

Zdaniem co trzeciej badanej osoby w Polsce dyskryminuje się ludzi ze względu na wiek. Osobiście doświadczyło tego jednak tylko 12 proc. Co piąty Polak uważa, że dyskryminuje się u nas ze względu na płeć. Na własnej skórze przeżył to co dziesiąty Polak.

Największy dystans społeczny Polacy mają wobec homoseksualistów i chorych psychicznie. Co drugi Polak jest zdania, że takie osoby są u nas dyskryminowane. Oni sami niechętnie się do tego przyznają.

Na tle mieszkańców innych województw Opolanie prezentują się jako dosyć otwarci wobec wszelkich mniejszości (najbardziej tolerujemy Romów, najmniej gejów), choć wyprzedzają nas województwa lubuskie i warmińsko-mazurskie.

Największym problemem wszelkich mniejszości w Polsce jest znalezienie pracy. Np. młode kobiety pytane są przez potencjalnych pracodawców o plany związane z prokreacją, liczbę już posiadanych dzieci i o to, kto będzie się nimi opiekował, gdy mama pójdzie do pracy. Co gorsza, nie wiedzą, że takich pytań zadawać nie wolno.

Na podstawie sondażu opracowana zostanie diagnoza zjawiska dyskryminacji w Polsce. Społecznie tematykę ma promować kampania "Widzisz? Reaguj!". Wojewoda opolski skrytykował jej plakat (pan molestuje panią), który ma zawisnąć w urzędach, jako odwołujący się do stereotypów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska