Studenci wracają na opolskie uczelnie

Redakcja
Ponad 35 tysięcy osób rozpocznie dziś naukę na uczelniach Opola i Nysy. Na zdjęciu: opolskie Piastonalia.
Ponad 35 tysięcy osób rozpocznie dziś naukę na uczelniach Opola i Nysy. Na zdjęciu: opolskie Piastonalia. Sławomir Mielnik
Ponad 35 tysięcy osób rozpocznie dziś naukę na uczelniach w Opolu i Nysie. Niżu demograficznego na razie nie widać. Większość szkół zanotowała wzrost liczby studentów na pierwszym roku. 3 października inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim, dzień później na Politechnice Opolskiej.

Choć na opolskich uczelniach przybywa zagranicznych studentów (w tym rozpocznie u nas naukę około 250) wcale nie oznacza to, że brakuje chętnych pochodzących z Polski. Mimo nadciągającej niżu demograficznego żadna z opolskich uczelni nie narzeka na brak "pierwszaków".

- My np. liczbę miejsc na wszystkich kierunkach praktycznie wyczerpaliśmy już podczas pierwszego naboru. Kolejne miały raczej funkcję uzupełniającą - mówi dr. Lucyna Sochocka, prorektor. ds. studenckich Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

- To wynik tego, że cały czas rozwijamy naszą ofertę edukacyjną, promujemy nowe kierunki i specjalności.Aby studentom było u nas lepiej chcemy zrewolucjonizować działanie samorządu, tak aby miał on większe kompetencje. Władze uczelni chcą również postawić na rozwój współpracy zagranicznej - dodaje.

Liczba studentów pierwszego roku wzrosła na Uniwersytecie Opolskim.

- Studia w Opolu wybrałem bo jestem stąd. Nie chciałem wyjeżdżać z Opola. Tu mam przyjaciół i rodzinę, poza tym uważam, że można tu znaleźć pracę.

Wystarczy chcieć - mówi Jakub, który rozpocznie naukę w na Uniwersytecie Opolskim, gdzie trzeba było nawet zwiększyć o 2 proc. limity przyjęć. Zdaniem Marcina Migi, rzecznika prasowego UO, wynik taki jest spowodowany całoroczną promocją uczeni w szkołach ponadgimnazjalnych.

- Realizując np. program "Zaproś wykładowcę", naukowcy jeżdżą z ciekawymi wykładami do szkół, a liczne klasy, także spoza naszego regionu, przyjeżdżają z wizytą na uniwersytet. Bezpośredni kontakt z wykładowcami i studentami, zajęcia w laboratoriach, studenckich mediach, możliwość zobaczenia na własne oczy możliwości i warunków studiowania to najlepsza promocja uczelni - mówi rzecznik.

Dodatkowo uczelnie organizują dni otwarte, prezentują się podczas Festiwalu Nauki czy wystawiają na targach edukacyjnych.

Na studiowanie w Opolu i w Nysie zdecydowało się w tym roku. 14 tysięcy maturzystów. Większość z nich pochodzi województwa opolskiego.

- Ale są również studenci z województwa śląskiego, dolnośląskiego czy łódzkiego. Jest to spowodowane ciekawą ofertą uczelni. Po pierwsze kierunkami inżynierskimi, które gwarantują dobrą pracę. Kandydatów przyciągają również kierunki zamawiane, na których studenci otrzymują spore stypendia. Mamy też interesującą ofertę nietechniczną np. na Wydziale Wychowania Fizycznego - mówi prof. Krystyna Macek-Kamińska, prorektor ds. studentów Politechniki Opolskiej.

Politechnika w tym roku przyjmie do siebie 3609 osób na 23 kierunki studiów, a Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie 1200. - To wynik troszkę lepszy od zeszłorocznego. Co ciekawe popularnością cieszą się nie tylko nowości, ale kierunki o dość ugruntowanej pozycji.

W tym roku np. odrodziła się u nas filologia germańska, na którą w zeszłym roku w ogóle nie mieliśmy naboru - mówi dr inż. Mariusz Kłosowski, prorektor ds. studenckich i dydaktyki. - Studentów przyciągamy do nas przede wszystkim wysokim poziomem dydaktyki, współpracą z organizacjami i firmami, a także dobrze rozwiniętą infrastrukturą - dodaje.

I politechnika, i nyska uczelnia wyniki rekrutacji mogą jeszcze poprawić. Na niektóre kierunki wciąż ona tam trwa.

Dużo studentów to zysk nie tylko dla samej uczelni. Dzięki nim rozwija się także miasto. W samym tylko Opolu aż 30 proc. populacji mieszkańców to studenci. - Żacy wspomagają również Nysę. Jest ich tu ponad 4000, jedzą tu, mieszkają, kupują, bawią i poruszają się miejską komunikacją. To nasza siła napędowa - mówi prorektor Kłosowski.

Inauguracje

Uniwersytet Opolski : 3 października, godz. 11. aula Wydziału Teologicznego UO, ul. Drzymały 1 A, wykład inauguracyjny Tomasza Różyckiego "Moje uniwersytety. O fatalnych skutkach wtajemniczenia".

Wyższa Szkoła Bankowa: 3 października, godz. 12 aula Wydziału Ekonomicznego w Opolu Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, ul. A. Kośnego 72, wykład prof. Zbigniewa Nęckiego: "Blaski i cienie komunikacji społecznej".

Politechnika Opolska: 4 października, godz. 11. Aula Łącznika PO, ul.Mikołajczyka 16, wykład prof. Krzysztofa Latawca: "Systemy ułamkowego rzędu są wśród nas".

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu: 11 października, godz. 11, sali audytoryjna, ul. Katowickiej 68 A, wykład: prof. Marka Bugdola "Znaczenie zaufania w działalności gospodarczej".

Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego: 12 października, godz. 17.30 aula duża Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Opolu, ul. Sempołowskiej 2.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie : 12 października, godz. 11 - uroczystość inauguracji w Collegium Artium, ul. Obrońców Tobruku 5 w Nysie, wykład: prof. Małgorzaty Muc-Wierzgoń: "Aktywizacja seniorów. Aspekt medyczny, społeczny, ekonomiczny".

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji: 17 października, godz. 14, aula przy ul. Ozimskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska