Naukowcy z politechniki o ekoenergetyce

Redakcja
Współpraca naukowców z firmami w regionie to nic nowego. Dr Robert Bański z Katedry Materiałoznawstwa i Technologii Bezwiórowych Politechniki Opolskiej współpracował w ramach projektu łączącego przedsiębiorstwa i naukę z opolską firmą Explomet. Zajmował się tam platerowaniem wybuchowym, czyli metodą łączenia metali i ich stopów.
Współpraca naukowców z firmami w regionie to nic nowego. Dr Robert Bański z Katedry Materiałoznawstwa i Technologii Bezwiórowych Politechniki Opolskiej współpracował w ramach projektu łączącego przedsiębiorstwa i naukę z opolską firmą Explomet. Zajmował się tam platerowaniem wybuchowym, czyli metodą łączenia metali i ich stopów. Krzysztof Świderski
Na politechnice rozpoczyna się projekt, w którym zespoły pracowników naukowych będą współpracować z firmami z branży ekoenergetycznej. W efekcie mają powstać innowacje.

Pomysłodawcy projektu założyli, że weźmie w nim udział dziesięciu naukowców, którzy w interdyscyplinarnych zespołach będą współpracować z opolskimi przedsiębiorstwami w zakresie ekoenergetyki.

- Liczymy na udział pracowników z wydziałów mechanicznego, budownictwa oraz elektrotechniki, automatyki i informatyki - wylicza Anna Czabak, dyrektor Działu Nauki i Transferu Technologii na Politechnice Opolskiej.

Projekt, który ma ruszyć na początku przyszłego roku, realizowany jest w partnerstwie z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, a finansowany przez Unię Europejską.

Współpraca naukowców z opolskimi firmami nie jest niczym nowym w regionie. Nowością jest tworzenie zespołów naukowców oraz prowadzenie badań pod konkretną branżę.

- Ekoenergetyka to jedna z branż rozwojowych. Nowe rozwiązania wypracowane w zespołach mają przyczynić się do podniesienia konkurencyjności regionalnych przedsiębiorstw - wyjaśnia Przemysław Burtny z OCRG, odpowiedzialny za ten projekt.

Planując stworzenie zespołów współpracujących z firmami pomysłodawcy korzystają z doświadczeń Uniwersytetu Technicznego w Chemi-nitz w niemieckim landzie Saksonia.

Efektem projektu ma być stworzenie modelu współpracy w zakresie ułatwiania i inicjowaniu wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach dla branży energetycznej. Ma to dotyczyć nie tylko konkretnych firm, uczestniczących w projekcie, ale dzięki takiej współpracy ma powstać lista tematów do opracowania.

- Dodatkowo uczelnia wspólnie z przedsiębiorcami opracuje propozycje ścieżek edukacyjnych odpowiadających na potrzeby przemysłu - dodaje dyrektor Anna Czabak.

Przemysław Burtny z OCRG zapowiada stworzenie na podstawie doświadczeń z tego projektu kompleksowego systemu wsparcia przedsiębiorstw w regionie. - Żeby firma, która potrzebuje współpracy z naukowcami wiedziała, gdzie i z kim powinna się kontaktować - dodaje Burtny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska