eWUŚ. PESEL wystarczy, żeby zarejestrować się do lekarza

Dodano: 14 listopada 2012, 12:11 Autor:

1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ), dzięki któremu personel przychodni czy szpitala sam sprawdzi, czy jesteśmy ubezpieczeni.
Filip Nowak, dyrektor NFZ w Opolu: - Od 1 stycznia 2013 roku do skorzystania z darmowej porady lekarskiej wystarczy numer PESEL. Rejestratorka albo lekarz w centralnym wykazie sprawdzi czy pacjent jest ubezpieczony.

Filip Nowak, dyrektor NFZ w Opolu: - Od 1 stycznia 2013 roku do skorzystania z darmowej porady lekarskiej wystarczy numer PESEL. Rejestratorka albo lekarz w centralnym wykazie sprawdzi czy pacjent jest ubezpieczony. (fot. Archiwum)

Przeczytaj więcej

Na Opolszczyźnie eWUŚ testuje obecnie 40 z około 800 placówek medycznych.

- Zaletą eWUŚ jest uproszczenie prawa do korzystania z usług medycznych - poinformował dziś Filip Nowak, dyrektor opolskiego Oddziału NFZ na konferencji prasowej poświęconej nowemu systemowi. - To ogromne ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i dla świadczeniodawców usług medycznych, z których spadnie obowiązek w poświadczaniu prawa pacjenta do bezpłatnego leczenia.

- Od 1 stycznia 2013 roku pacjent nie będzie musiał nosić ze sobą np. zaświadczenia z zakładu pracy, żeby potwierdzić swoje uprawnienia do ubezpieczenia zdrowotnego. Wystarczy, że zapamięta PESEL albo będzie miał przy sobie dokument z tym numerem - wyjaśniał Filip Nowak. - Następnie rejestratorka, lekarz czy inna uprawniona do tego osoba zaloguje się do systemu i otrzyma z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych odpowiedź zwrotną. Powinno to potrwać najwyżej 2 sekundy. Wystarczy dostęp do internetu, aby połączyć się z bazą w NFZ.

Potwierdzeniem uprawnień będzie zielone światło, które wyświetli się na ekranie komputera. Czerwone ma oznaczać brak możliwości weryfikacji.

- To nie zamknie pacjentowi prawa do skorzystania z porady lekarskiej czy innego świadczenia medycznego. Będzie to tylko informacja dla rejestratorki, aby go zapytać, czy jest ubezpieczony - zaznacza Filip Nowak. - Jeśli zapewni, że tak, wtedy wystarczy napisanie oświadczenia.

Dyrektor NFZ w Opolu zaznaczył też, że przychodnia czy szpital otrzyma zapłatę za wykonaną usługę, bo to NFZ weźmie na siebie obowiązek sprawdzenia, czy pacjent podał w oświadczeniu prawdę, czy też doszło do pomyłki.

Jeśli skłamał, wtedy będzie musiał ponieść koszty leczenia.

Posiadanie eWUŚ przez placówki medyczne nie jest obowiązkowe, ale pożądane. Można do niego przystąpić również po 1 stycznia.

- Aby w tym systemie uczestniczyć, wystarczy wypełnić wniosek, który nie jest skomplikowany - zapewnił dyrektor. - Im szybciej placówki to zrobią, tym lepiej, bowiem mogą już przystąpić do testowania systemu i wyłapania ewentualnych pomyłek czy niejasności.

Wkrótce do pacjentów z Opolszczyzny trafią specjalne ulotki informacyjne, w których zawarte są informacje m.in. na temat tego, jak stwierdzić, czy się jest ubezpieczonym, co trzeba mieć przy sobie, idąc do lekarza, jak powinno wyglądać oświadczenie, że się jest ubezpieczonym, czy kto jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej.

- Jest teraz dobra okazja, aby sprawdzić, czy zgłosiliśmy np. bliskich do ubezpieczenia - dodaje Filip Nowak.

Czytaj więcej o:
  • Centralny Wykaz Ubezpieczonych
  • eWUŚ
  • Filip Nowak
  • NFZ Opole
  • PESEL
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Opolskie zbiera stare okulary

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy bijesz swoje dziecko, gdy jest niegrzeczne?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 691.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.