60 lat Radia Opole. Jubileusz w Teatrze Kochanowskiego

Redakcja
Finał gali w Teatrze Kochanowskiego.
Finał gali w Teatrze Kochanowskiego. Paweł Stauffer
W Teatrze im. Jana Kochanowskiego zakończył się właśnie jubileuszowy koncert. Były radiowe anegdoty i wspomnienia. Tańczyli i śpiewali opolscy artyści.
Jubileusz Radia Opole. Gala w Teatrze Kochanowskiego w Opolu.

60-lecie Radia Opole

Na początek gali prowadzący ją dziennikarze Radia Opole - Magdalena Szybińska i Janusz Maćkowiak - przypomnieli ważniejsze daty z historii rozgłośni. Zaczęła się ona w czerwcu 1952 od powstania w Opolu pierwszej ekspozytury radia. W grudniu 1952, czyli niemal dokładnie 60 lat temu, nadano pierwszy program z własnym sygnałem radiowym. W 1956 radio zaczęło nadawać na fali średniej 202. W 1969 Radio Opole nadawało rocznie 707 godzin, czyli raptem około 2 godziny dziennie. W roku 1971 pojawiły się pierwsze dzienniki opolskiej rozgłośni. Do obecnej siedziby przy Strzelców Bytomskich radio przeniosło się w 1992. Pięć lat później zalała ją powódź tysiąclecia.

- Radio Opole jest nie tylko dobrym radiem - mówił goszczący na uroczystości Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Jest też dobrze zarządzane i szanuje się tu publiczne pieniądze - mówił.

Wojewoda opolski i marszałek województwa wręczyli odznaczenia państwowe i medale "Za Zasługi dla Województwa Opolskiego". Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Helena Nabrdalik.

- Jak się zmieniło radio? - mówi. - Na pewno pod względem technicznym. Długo broniłam się przed montażem komputerowym. Wolałam tradycyjne cięcie taśmy. Ale kiedy w czasie powodzi pracowaliśmy w Telekomunikacji Polskiej, z konieczności nauczyłam się montować po nowemu. Pięciominutowy materiał zajął mi całą noc, ale się przełamałam. Jedno się nie zmieniło od czasu, gdy w latach 70. przyszłam do radia. Dziennikarstwo musi mieć wymiar społeczny. Zawsze mnie cieszyło, gdy mogłam pomóc powstaniu półkolonii w jakiejś Koziej Wólce.

- W czasie powodzi przejęliśmy rolę sztabu dowodzenia - to my informowaliśmy, że na stadionie Gwardii stoją z braku paliwa śmigłowce. To do nas zgłaszali się ludzie gotowi pomóc powodzianom - wspomina Janusz Maćkowiak (w rozgłośni od 1973).

Jubileusz sprzyja radiowym wspomnieniom i anegdotom. - Gdy pracowaliśmy w studiu w telekomunikacji jeden z naszych kolegów debiutował przy czytaniu dziennika w nocy - opowiada Mariusz Majeran (20 lat w Radiu Opole). Realizator usiadł za stołem realizatora ubrany w OP1 (ogólnowojskowy płaszcz ochronny - przyp. red.) i z gaśnicą w ręku. My wszyscy pękaliśmy ze śmiechu. A ten nasz kolega ani okiem nie mrugnął. Ale dzienniki czyta dziś tylko w zastępstwie.

Złote odznaki Przyjaciel Radia Opole otrzymali: Jan Dworak, rektor UO prof. Stanisław Nicieja oraz Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

A potem rozpoczął się koncert. Wystąpili m. in. Zespół Pieśni i Tańca Opole, "Silesia" z Łubnian, Take Style wraz z solistami przypomniał przeboje z ostatnich 6 dekad, a na koniec porwał publiczność zespół Soul City.

"Opolskie radio dociera wszędzie, a tu w regionie zawsze było jest i będzie" - śpiewali w finale wszyscy uczestnicy koncertu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska