PWSZ w Nysie będzie współpracować z opolskimi firmami

Archiwum PWSZ w Nysie
Nyscy naukowcy będą odkrywać potencjał opolskich firm. W tym samym czasie przedstawiciele biznesu mają się przyglądać programom kształcenia prowadzonym na uczelni.
Nyscy naukowcy będą odkrywać potencjał opolskich firm. W tym samym czasie przedstawiciele biznesu mają się przyglądać programom kształcenia prowadzonym na uczelni. Archiwum PWSZ w Nysie
Trzynastu naukowców nyskiej PWSZ będzie współpracować z opolskimi firmami. Zaplanowano już staże oraz konsultacje, które mają pomóc przedsiębiorcom we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań.

Projekty są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku - tłumaczy Bartosz Bukała, rzecznik prasowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

- Okazuje się bowiem, że w województwie opolskim ponad dziewięćdziesiąt procent firm potwierdza potrzebę posiadania wiedzy na temat innowacji, przy czym jedynie trzydzieści procent przedsiębiorstw faktycznie deklaruje współpracę z jednostkami tego sektora. Stąd nasze projekty, które - mam nadzieję - przyczynią się do stałej współpracy naukowców z przedsiębiorcami.

Pierwszy z nich to "Nauka i biznes - współpraca w praktyce", a drugi - "Nauka i biznes razem - dobry staż szansą innowacji II".

- To kontynuacja rozpoczętych już kiedyś działań. Tym razem ośmiu pracowników naukowo-dydaktycznych naszej uczelni odbędzie staże w ośmiu przedsiębiorstwach z terenu województwa opolskiego oraz taka sama liczba pracowników firm będzie miała okazję z bliska przyjrzeć się pracy naszej uczelni - wyjaśnia Mariusz Kołosowski, prorektor do spraw studenckich i dydaktycznych nyskiej uczelni oraz szef projektu.

- Chodzi o to, by naukowcy mogli w praktyce zweryfikować swoje pomysły, wdrażając je w przedsiębiorstwach. Natomiast przedsiębiorcy mieli możliwość przeanalizowania z bliska programów kształcenia, które przecież ostatecznie przygotowują młody studencki narybek do realnej pracy.

O korzyściach płynących z takich staży prorektor Kołosowski przekonał się na własnej skórze, ponieważ w zeszłym roku akademickim sam brał udział w takiej współpracy.

- W jednej z krapkowickich firm z branży mechanicznych pracowałem nad wdrożeniem algorytmu określającego dokładną kalkulację kosztów usługi - mówi. - Z mojego systemu firma korzysta do dzisiaj, a ja miałem okazję sprawdzić, na ile moje naukowe idee okażą się skuteczne w praktyce. Rzecz jasna nie obyło się bez poprawek, błędów, ulepszania, bo wiedza książkowa to jedno, a rzeczywistość drugie. Ale właśnie przecież o to zderzenie nauki z doświadczeniem chodziło...

W drugim z projektów realizowanych przez nyską PWSZ weźmie udział pięciu pracowników kadry naukowej, którzy zostaną doradcami w pięciu opolskich firmach. Ich zadaniem będzie zaproponowanie takiego rozwiązania, którego wdrożenie wpłynie w przyszłości na podniesienie poziomu innowacyjności przedsiębiorstwa.

Oba projekty rozpoczną się już w grudniu i potrwają sześć miesięcy. W tym czasie oprócz staży i konsultacji, zorganizowane zostaną także szkolenia z zakresu zarządzania innowacyjnością i koncepcji "spin" oraz warsztaty.

Przedsięwzięcia te realizowane są z pieniędzy unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska