Niezwykły eksperyment pedagogiczny

Redakcja
- Taka umowa patronacka to idealny wstęp, by rozwijać ofertę naszej uczelni - mówi dr Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu. Na zdjęciu z Barbarą Parvi, dyrektorem ZSZ im. Staszica w Opolu.
- Taka umowa patronacka to idealny wstęp, by rozwijać ofertę naszej uczelni - mówi dr Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu. Na zdjęciu z Barbarą Parvi, dyrektorem ZSZ im. Staszica w Opolu. Sławomir Mielnik
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych im. Staszica w Opolu będzie kształcić tzw. asystentów socjalnych.

To coś więcej niż zwykła umowa o współpracy. To pierwszy w naszym województwie, a może i w kraju "eksperyment pedagogiczny". Wspólnie z uczelnią będziemy przygotowywać młodzież do pracy w zawodzie asystenta socjalnego. Nikt wcześniej tego nie robił - mówi Barbara Parvi, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu.

Absolwent klasy o profilu asystenckim, której Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu będzie patronować, ma być przygotowany m.in. do pomagania swoim podopiecznemu w codziennych sytuacjach życiowych. Z jego wsparcia będą mogli skorzystać nie tylko seniorzy, ale i osoby samotne, chore czy nawet młode matki.

- Ten eksperyment to odpowiedź na potrzeby rynku. Wykwalifikowani asystenci socjalni są niezbędni, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje. To także działanie, które idealnie wpisuje się w strategię województwa dotyczącą strefy demograficznej. Dodatkowo przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu będą łączyć pokolenia oraz promować wolontariat wśród młodzieży ponadgimnazjalnej - mówi dr Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.
Uczelnia i zespół szkół chcą wykształcić absolwentów, gotowych świadczyć opiekę osobom w każdym wieku i to nie tylko pielęgniarską.

- Także jeśli chodzi o aktywizację osób powyżej 50. roku życia. Nie ograniczamy naszych działań tylko do obłożnie chorych, będziemy starać się wychodzić z pomocą do tych, którzy jej potrzebują, bez względu na to, czy będzie to pomoc dotycząca załatwienia sprawy w urzędzie, czy przy obsłudze komputera - mówi dr Lucyna Sochocka, prorektor ds. studentów w PMWSZ w Opolu.

Pierwszy etap współpracy zakłada opracowanie programu nauczania przyszłych asystentów socjalnych.

- Tu pomoc pracowników naukowych uczelni z ich olbrzymim bagażem doświadczeń jest nam niezbędna. Liczymy na to, że uda się stworzyć coś unikatowego, czego jeszcze w Polsce nie było jeśli chodzi o kształcenie w zakresie opieki socjalnej - mówi dyrektor Parvi.

Zadanie jest bardzo trudne, bo proces tworzenia takiego kierunku jest wyjątkowo żmudny.
- Program nauczania, który wspólnie tworzymy, musi uzyskać pozytywną opinię aż czterech ministerstw: edukacji narodowej, pracy i polityki socjalnej, nauki i szkolnictwa wyższego oraz zdrowia - mówi rektor Halski.

Zgodnie z umową opolska PMWSZ ma objąć patronatem merytorycznym klasę asystencką i brać udział w kształceniu młodzieży poprzez prowadzenie wykładów i autorskich lekcji otwartych.
Pomysłodawcą nawiązania współpracy jest Zespół Szkół.

- Nie mieliśmy wątpliwości, czy przystąpić do tego projektu, bowiem idealnie wpisuje się w profil naszej uczelni. Właściwie jest odpowiedzią na nasze przyszłe plany dotyczące tworzenia nowych kierunków i specjalności w ramach studiów licencjackich i podyplomowych - mówi dr Tomasz Halski. - Przygotowanie jakie asystent socjalny uzyska w trakcie nauki w szkole średniej sprawi, że będzie się świetnie sprawdzał także na studiach, i to na wielu kierunkach, np. pielęgniarstwie, położnictwie czy fizjoterapii - mówi rektor.
Kierunek asystent socjalny ma ruszyć we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska